Obstrukce skončily, reformy prošly sněmovnou

Z Wikizpráv

Pondělí

Obstrukce vyhlášené předsedou ČSSD Sobotkou schválení reforem nezabránily

Po šesti dnech obstrukcí opoziční ČSSD přehlasovala sněmovna veto Senátu a reformní zákony pravicové vlády vyrazí na cestu za podpisem prezidenta Václava Klause.

Většinou 107 až 108 hlasů koalice prohlasovala kolem půlnoci ze soboty na neděli všech 14 zákonů. Za předpokladu, že je prezident podepíše, dojde např. ke zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent, zpřísnění regulí pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti, úpravám v systému sociálních dávek nebo prodloužení balíčku úsporných opatření vlády z letoška i na příští rok. Měla by se také prodloužit dojezdová doba záchranné služby z 15 na 20 minut a některé léky budou vyňaty z hrazení zdravotními pojišťovnami a pacienti si je budou muset platit sami. Do důchodového systému se zavádí druhý pilíř pro spoření v soukromých fondech.

Sociálně demokratičtí poslanci blokovali sněmovní jednání obstrukcemi, při kterých se všichni postupně střídali u řečnického pultu. Poté, co absolvovali první kolo svých vystoupení, již tehdy omezených na pět minut na jednu řeč a dvě vystoupení v jedné rozpravě pro každého, prosadila vládní koalice sloučení rozprav, čímž snížila počet možných vystoupení opozičních poslanců čtrnáctinásobně. Opozice proti takovému kroku protestovala, protože takto sloučit je podle ní možné pouze rozpravy o souvisejících bodech. Jejímu právnímu stanovisku dali za pravdu i sněmovní právníci. Hrozí proto, že se opozice obrátí kvůli schválení zákonů na Ústavní soud.

Navíc u některých zákonů opozice jasně deklarovala, že již nyní hledá způsoby, jak by je bylo možné zrušit v případě, že se po příštích volbách dostane k moci.

Zástupci koalice hodlají podobným případům obstrukcí zabránit tím, že navrhnou změnu jednacího řádu sněmovny. V České televizi to řekli předsedové frakcí ODS a TOP 09 a Starostové Zbyněk Stanjura a Petr Gazdík.

Zdroje[editovat]

  • Sněmovna po šesti dnech obstrukcí prosadila celý balík reforem. Novinky.cz [online]. 2011-11-07 [cit. 2011-11-06]. Dostupné z: [1].
  • Už žádné obstrukce. Jednací řád ve Sněmovně by se mohl změnit. Novinky.cz [online]. 2011-11-06 [cit. 2011-11-06]. Dostupné z: [2].