Přeskočit na obsah

Oceněný studentský nápad: odklánět nebezpečné asteroidy paintballovými náboji

Z Wikizpráv

Sobota

Předpokládaná dráha planetky Apophis poblíž Země v roce 2029

Mladý americký vědec navrhl nový způsob odklánění asteroidů (planetek, které by hrozily zasáhnout Zemi. Doporučuje na ně střílet barvicí náboje jako v paintballu. Student technologického institutu v Massachusetts za tento nápad vyhrál cenu v každoroční soutěži technických teoretických prací „Pohni asteroidem“, kterou vyhlašuje Organizace spojených národů.

Sung Wook Paek tvrdí, že vystřelený paintballový náboj by nejen při zásahu působil silou, která by mohla planetku vychýlit z její dráhy, navíc by ale pokryl její povrch světlou barvou. Ta by změnila množství světla, které asteroid odráží, a tím by ještě víc změnila dráhu jeho letu.

Paek svůj návrh propočítal na příkladu planetky Apophis, která se má přiblížit k Zemi v letech 2029 a 2036. Podle něj by na pokrytí povrchu planetky dostatečnou vrstvou barvy stačilo pět tun barvy.

Vědci dosud navrhli mnoho způsobů, jak se vypořádat s hrozící srážkou s asteroidem, včetně odpálení atomové bomby nedaleko jeho povrchu.

I Paekův návrh by ale vyžadoval dlouhé plánování, jelikož podle jeho odhadů by se musel vliv slunečního záření sčítat po dobu až dvaceti let, než by měl signifikantní dopad na dráhu tělesa.

Vesmírný paintball by ale podle Paeka na druhou stranu mohl pomoci i vědcům, kteří by pak mohli ze Země snáze sledovat asteroidy pomocí svých dalekohledů.

Zdroje[editovat]