Odboráři chtějí kvůli reformám stávkou ochromit dopravu

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stávka by měla především zastavit vlaky a hromadnou dopravu ve velkých městech (ilustrační foto)

Pátek

Koalice dopravních odborových svazů ohlásila, že v pondělí 13. června uspořádá celostátní stávku v dopravě. Postihnout má zejména velká města. Důvodem je nesouhlas odborů s reformami, které chystá vláda Petra Nečase, zejména s důchodovou a zdravotnickou.

V Praze bude omezen provoz metra i jiné hromadné dopravy, navíc se chystají blokády silnic a do života města má zasáhnout také pochod odborářů. V celé zemi se mají zastavit vlaky. Stávka má začít ve tři hodiny ráno a má se protáhnout až do večerních hodin. Vlaky by se měly rozjet opět v 16 hodin odpoledne.

Vláda odmítla nátlak odborářů. Premiér Petr Nečas reagoval slovy: „Podle odborů by nejlepšími reformami nebyly vůbec žádné reformy.“ Vyhradil si právo nerespektovat někoho, kdo „si bere své spoluobčany jako rukojmí“.

Podle odborářů vše způsobila naopak vláda. V příslušném prohlášení se praví: „Ke stávce nás dohnala vláda.“ Stávku podporují obě hlavní odborářské centrály v zemi. Českomoravská konfederace odborových svazů se připojila stávkovou pohotovostí. Její předák Jaroslav Zavadil prohlásil, že „pokud bude arogance vlády stoupat,“ může pohotovost přerůst ve stávku také pod křídly ČMKOS.

Stávku podpořili politici ČSSD, přestože ji podle svých slov neiniciovali.

Zdroje[editovat]

  • Odbory vyhlásily na 13. června stávku v dopravě, začít má ve 3:00. České noviny [online].  [cit. 2011-06-11]. Dostupné z: [1].