Přeskočit na obsah

Odborníci zatím marně usilují o nápravu situace v elektrárně Fukušima

Z Wikizpráv

Úterý

Satelitní fotografie reaktorů 1 až 4 elektrárny Fukušima I (stav v roce 1975)

V Japonsku rostou obavy z možné jaderné katastrofy velkého rozsahu. Vyvolává je především nebezpečný únik radiace z poškozené elektrárny Fukušima I. Potvrdil ho i premiér Naoto Kan, který v televizním projevu označil úroveň radiace v okolí elektrárny za „velmi vysokou“ a dodal, že hrozí další únik záření. Lidé z okruhu 20 kilometrů od elektrárny byli evakuováni, ti v okruhu do 30 kilometrů nemají vycházet z domu. Zvýšená radiace byla naměřena až v 240 kilometrů vzdáleném Tokiu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) potvrdila, že výbuch v druhém reaktoru elektrárny mohl poškodit bezpečnostní schránku reaktoru. Také u dalších dvou reaktorů došlo v úterý k výbuchům.

V druhém reaktoru došlo k odpaření chladicího materiálu, když selhalo chlazení vinou zemětřesení a následné vlny tsunami. Palivové články se začaly odpařovat, přičemž se z nich uvolňovalo množství záření. Při nefunkčním chladicím systému obsluha elektrárny používá nouzové ochlazování mořskou vodou.

Dalším problémem potvrzeným MAAE je požár, který ráno vypukl v úložišti vyhořelého paliva u reaktoru 4. Každou hodinu tam přímo do ovzduší unikalo záření odpovídající čtyřem tisícům rentgenových snímků. Požár byl již uhašen, ale voda v úložišti se ohřála až k bodu varu. K doplnění studené vody se chystají vrtulníky.

Zahraniční vlády varovaly své občany, aby se v Japonsku vyhýbaly ohrožené oblasti, mnohé organizují evakuaci svých občanů. Česká armáda pošle do Japonska dvě letadla, aby ze země odvezla zejména celý orchestr České filharmonie.

Odhad počtu lidí, kteří katastrofální zemětřesení a tsunami nepřežili, překročil 10 tisíc, samotné problémy jaderných elektráren ale dosud k obětem na životech nevedly, požáry a výbuchy ale už způsobily několik zranění.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]