Odsouzený Dohnal končí v čele NKÚ

Z Wikizpráv

Pondělí

Budova Nejvyššího kontrolního úřadu (vpravo)

Trest osm měsíců vězení s 18měsíčním podmíněným odkladem nabyl právní moci a podle příslušného zákona tím končí výkon funkce prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Tento osud se dnes naplnil u Městského soudu v Praze pro Františka Dohnala, který neuspěl se svým odvoláním proti trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele.

Trestného činu se Dohnal podle soudu dopustil tím, že odmítl vydat vyžádané dokumenty členům kontrolního výboru poslanecké sněmovny. Sněmovna má ze zákona právo kontrolovat hospodaření NKÚ, Dohnal ale namítal, že poslanci jsou ve věci kontroly podjatí a že zákon nestanoví přesně procesní pravidla kontroly. Za dané situace je podle Dohnala kontrolní funkce sněmovny zároveň prostředkem možného politického tlaku na úřad.

Podle soudu ale pravomoc sněmovny kontrolovat hospodaření úřadu nemohl Dohnal popírat. „Všechny úřady musí být podrobeny příslušné kontrole z hlediska nakládání s prostředky České republiky,“ uvedl předseda senátu pražského městského soudu Bohuslav Horký.

Dohnalovi obhájci ale považují spor ohledně kompetencí při kontrole NKÚ za nedořešený a stále čekají na výroky o správních žalobách, které v této věci podali. Zvažují i dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nebude mít odkladný účinek.

Dohnalovo působení v úřadu bylo spojen s řadou pochybností o účelnosti vynakládání finančních prostředků. Soudy ale například v minulosti odmítly podezření z toho, že se Dohnal dopustil trestného činu v souvislosti se zajištěním luxusního nájemního bytu pro své potřeby ve funkci.

Dohnal stál v čele NKÚ od roku 2005.

Zdroje[editovat]

  • Šéf NKÚ Dohnal ve funkci skončil, rozsudek je pravomocný. Novinky.cz [online]. 2012-02-20 [cit. 2012-02-20]. Dostupné z: [1].