Odsouzený v Utahu bude popraven popravčí četou

Z Wikizpráv

Neděle Usvědčený vrah v americkém Utahu si vybral, že chce být zastřelen popravčí četou. Bude to první utažská poprava po více než deseti letech a odsouzený Ronnie Lee Gardner dal v pátek před státní soudem v Salt Lake City najevo, že tento způsob popravy preferuje. Učinil tak poté, co se dozvěděl, že jeho odvolání bylo zamítnuto.

Gardner byl odsouzen v roce 1985 za vraždu právníka, kterého zastřelil během neúspěšného pokusu o útěk od soudu. Utažské zákony až do roku 2004 odsouzeným umožňovaly zvolit si, zda chtějí být zabiti smrtící injekcí, nebo zastřelením pětičlennou popravčí četou. Gardner sdělil soudci: „Přál bych si popravčí četu.“

Utah je jedním z posledních dvou státu Spojených států amerických, kde je tento způsob popravy možný. Mohou se pro něj ovšem rozhodnout už jen ti, kdo byli odsouzeni před rokem 2004 a tedy se na ně ještě vztahují starší zákony. Druhým státem, kde je možné být popravený zastřelením, je Oklahoma.

Někteří tento způsob kritizují, například John Charles Wester, římskokatolický biskup ze Salt Lake City, řekl: „Popravčí četa je zastaralá, je násilná, a prostě šíří dál násilí zbraní, které jako společnost zažíváme.“

Od roku 1976, kdy Nejvyšší soud Spojených států amerických znovu povolil trest smrti, je nejčastější způsobem popravy smrtící injekce a k jediným dvěma případům popravy zastřelením došlo právě v Utahu.

Zdroje[editovat]

  • Odsouzený na smrt odmítl injekci. Raději se nechá zastřelit. Lidovky.cz [online]. 2010-04-24 [cit. 2010-04-25]. Dostupné z: [1].
  • Condemned US Killer to Face Execution by Firing Squad. voanews.com [online]. 2010-04-24 [cit. 2010-04-25]. Dostupné z: [2]. (anglicky)