Olivová revoluce má zaklepat na dveře Jeruzaléma

Z Wikizpráv

Pátek

Jeruzalém

Palestinští aktivisté zahájili další sérii protestů proti okupaci území, která považují za součást Palestiny. Nazývají ji „Olivová revoluce“.

První akcí je „Klepání na dveře Jeruzaléma“. Demonstrace na severu, východě, jihu i západě města reagují podle organizátorů na „judaizaci Jeruzaléma“ a vyslovují požadavek na zachování Jeruzaléma jako „klenotu Arabů“ a jako budoucího hlavního města palestinského státu.

Organizátory protestů, které měly být podle aktivistů nenásilné, jsou „Lidové výbory proti zdi a osadám“ a palestinské mládežnické organizace. Ayed Morrar z Lidových výborů řekl pro izraelský web +972, že cílem je vytvořit nenásilné hnutí proti okupaci palestinských území, které bude nezávislé na palestinských politických stranách.

Při protestu u checkpointu Kalandíja ale došlo k násilnostem. Palestinci začali házet kamení a láhve na posádku kontrolního stanoviště, izraelští vojáci odpověděli slzným plynem. Průjezd do města byl uzavřen.

Související odkazy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • KANE, Alex. Tomorrow: Palestinian non-violent protesters “knock on Jerusalem doors”. +972 [online]. 2011-08-25 [cit. 2011-08-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • LEVY, Elior. Mass anti-Israel protests held in Cairo, Tehran. ynet news [online]. 2011-08-26 [cit. 2011-08-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)