Olomouc se rozloučila s Klaněním pastýřů, místo něho si vyfotografovala živou kopii

Z Wikizpráv

Úterý

El Greco: Klanění pastýřů

Nápaditý happening uzavřel unikátní výstavu slavného obrazu Klanění pastýřů malíře španělského manýrismu El Greka v Olomouci. Galeristé z Arcidiecézního muzea podle předlohy ze 17. století sestavili živý obraz a právě fotografie živého obrazu v originální velikosti v expozici slavné plátno do budoucna nahradí.

Fotografování proběhlo na nádvoří muzea. Postavy z obrazu vytvořili dobrovolníci, a vzhledem k tomu, kolik se jich nakonec přihlásilo, rozhodlo se muzeum pořídit fotografie dokonce dvě. O tom, která bude nakonec vystavena, rozhodne veřejnost v hlasování na facebookové stránce muzea.

Obraz zůstane v muzeu vystaven do 4. září a už o dva dny později ho nahradí nová unikátní kopie. Originál se vrátí do svého domova, kterým je newyorské Metropolitní muzeum umění.

El Greco namaloval od 90. let 16. století až do své smrti několik různých verzí Klanění pastýřů. Jedna z prvních byla určená pro oltář pro madridský augustiniánský seminář koleje Panny Marie Aragonské a nyní je ve sbírkách bukurešťského muzea. Nejslavnější Grecovo Klanění pastýřů nyní vlastní Museo del Prado v Madridu, ale i pozdější varianty obrazu jsou pozoruhodné, protože se v nich projevuje tendence k abstraktnosti a také unikátní Grekův dar zaznamenání pohybu.[1] Dvě z nich vlastní právě Metropolitní muzeum v New Yorku, další jsou ve sbírkách ve Valencii, v Aténách nebo v Římě.[2]

Arcidiecézní muzeum v Olomouci je jednou ze tří stálých expozic Muzea umění Olomouc, věnuje se zejména představování rozsáhlých církevních uměleckých sbírek. Sídlí v prostorách bývalého olomouckého hradu, které byly v roce 2006 zrekonstruovány způsobem vyznamenaným titulem Stavba roku Olomouckého kraje.

Externí odkazy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • PÁŠOVÁ, Petra. Olomouc se originálně rozloučila s El Grecem. Sehrála naživo slavný obraz. Olomoucký deník [online]. 2016-08-30 [cit. 2016-08-31]. Dostupné z: [1].
  1. El Greco (Domenikos Theotokopoulos) : The Adoration of the Shepherds [online]. Met Museum, [2016]. Dostupné online. (anglicky)
  2. CASANOVA, Fernando. El Greco, como nunca visto. Arte Libre [online]. 2014-03-14. Dostupné z: [2]. (španělsky)