Online platforma vyzývá Mosambičany, aby se stali pozorovateli vlastních voleb

Z Wikizpráv

Pátek

Mosambičané mohou nyní díky online platformě „Txeka Lá“ (v místním portugalském slangu „Prověř to“) pomoci při dohledu nad nadcházejícími volbami přímo v místě svého bydliště. Tuto iniciativu založila skupina místních občanských organizací a jejím prostřednictvím se snaží zajistit více transparentnosti a omezit násilí během voleb – a to sice tak, že žádá obyvatele, aby nahlásili jakékoli podezřelé chování, ke kterému by v jejich přítomnosti došlo.

Volby příští vlády země, která nastoupí na pětileté období, jsou naplánovány na 15. října a podle Národního volebního výboru v nich bude oprávněno hlasovat 11 milionů lidí[1].

Politické prostředí Mosambiku je zatíženo patnáct let trvající občanskou válkou, která následovala po vyhlášení nezávislosti na Portugalsku v roce 1975. V zemi byly uspořádány první demokratické volby v roce 1994.[2] Od té doby dochází během volebních období k násilným střetům.

Z některých oblastí Mosambiku byly nedávno hlášeny násilné konflikty mezi členy hlavních opozičních stran[3]. Úřady a mnoho občanských organizací, jako například Txeka Lá, se tedy snaží toto násilí zastavit[4] a zajistit, že budou nadcházející volby transparentnější.

Organizace Txeka Lá se spoléhá hlavně na stránky sociálních médií, jako je Facebook a Twitter. Vzhledem k tomu, že přístup k Internetu má v Mosambiku v porovnání se sousedními zeměmi jen velmi málo obyvatel[5], mohou uživatelé také posílat zprávy SMS. Obdržené materiály zasílá tato platforma úřadům, například volebnímu výboru nebo policii, které poté mohou podniknout příslušné kroky.

Zdroje[editovat]

  1. CNE & STAE Moçambique. Actualização dos dados preliminares do recenseamento eleitoral. Facebook [online].  [cit. 2014-10-11]. Obrázek. Dostupné z: [1]. (portugalsky)
  2. Preventing Electoral Violence in the SADC Region [online]. 2013-09-18, [cit. 2014-10-11]. Článek Mozambique. Dostupné online. (anglicky)
  3. MUEIA, Marcelino. Vandalismo e detenções marcam caça ao voto na Zambézia. Deutsche Welle [online]. 2014-09-15 [cit. 2014-10-11]. Dostupné z: [2]. (portugalsky)
  4. ISSUFO, Nádia. Em Moçambique CNE dialoga com candidatos às presidenciais por causa da violência. Deutsche Welle [online]. 2014-09-19 [cit. 2014-10-11]. Dostupné z: [3]. (portugalsky)
  5. Txeka. Acesso à Internet em África. Facebook [online].  [cit. 2014-10-11]. Obrázek. Dostupné z: [4]. (portugalsky)