Přeskočit na obsah

Orchestr čínského Velkého národního divadla při prvním koncertu v Americe hrál i Dvořáka

Z Wikizpráv

Neděle

Koncertní síň ve Velkém národním divadle v Pekingu, domovská síň orchestru

Poprvé v historii vystoupil v Severní Americe orchestr čínského Velkého národního divadla. Na včerejším koncertu v Chicagu hrál jak díla čínského skladatele Čchen Čchi-kanga, tak skladby i Maurice Ravela a Antonína Dvořáka. Sólistkou byla klavíristka Yuja Wangová, koncert řídil Lü Ťia.

Ve vypsaném programu koncertu byla od Dvořáka jen jeho Osmá symfonie, ale když měl orchestr úspěch, přidal ještě jedno číslo navíc: Dvořákův Slovanský tanec As dur.

Wangová zahrála Ravelův klavírní koncert G dur. Od Čchena, který se proslavil jako hudební režisér slavnostního zahájení olympijských her v Pekingu v roce 2008, zazněla jeho skladba Wu Sing (Pět elementů).

Orchestr sídlí od svého založení v roce 2010 v moderní budově Velkého národního divadla přímo v centru Pekingu. Někdy se jí přezdívá Pekingská opera, což ale může mást, jelikož se věnuje spíš hudbě západního stylu než tradiční čínské hudbě, v níž pekingská opera představuje termín pro celý hudebně-dramatický žánr.

Koncert se konal v sídle Chicagského symfonického orchestru, v Chicago Symphony Center.

Orchestr Velkého národní divadla absolvuje ve Spojených státech celé turné, při kterém zavítá ještě do Washingtonu, Philadelphie a New Yorku, a pak se přesune do kanadských měst Ottawy, Toronta a Montrealu. Jeho zájezd je součástí oslav 35 let obnovení čínsko-amerických diplomatických vztahů.

Zdroje

[editovat]
  • China NCPA Orchestra makes its North American debut in Chicago. Sin-chua [online]. 2014-11-03 [cit. 2014-11-07]. Dostupné z: [1]. (anglicky)