Přeskočit na obsah

Organizátoři Dne hněvu v Moskvě musejí na několik dní do vězení

Z Wikizpráv

Sobota

Rezidence primátora Moskvy, před kterou se zakázaná demonstrace chystala

První demonstrace, kterou po nástupu do své funkce zakázal nový primátor Moskvy Sergej Sobjanin, přinesla organizátorům tresty několikadenního vězení. Předseda hnutí Levá fronta Konstantin Kosjakin byl odsouzen na 10 dní, jeho politický souputník a spoluorganizátor akce Sergej Udaľcov na 12 dní za neuposlechnutí pokynů policie.

Podle svědectví policie Kosjakin na zakázaném mítinku 12. listopadu volal „Pryč s Putinem.“ Jiná svědectví ale prý dokázala, že policie zasáhla proti demonstrantům během okamžiku, a Udaľcov tvrdí, že už proto k podobné události vůbec nemohlo dojít. Soudkyně ale uvěřila tvrzení policie.

Demonstranti chtěli požadovat obnovu voleb primátora (nyní ho jmenuje prezident), zvýšení pravomocí místní samosprávy, dodatečné volby do moskevského zastupitelstva a také zahájení vyšetřování působení bývalého primátora Lužkova a k odpovědnosti přivést také jeho manželku Baturinovou.

Zdroje[editovat]

  • «Nesoglasnych» v Moskve prigovorili k neskol'kim sutkam aresta za nepovinovenie milicii. Gazeta.ru [online]. 2010-11-13 [cit. 2010-11-13]. Dostupné z: [1]. (rusky)