Oslo vzdalo kandidaturu na ZOH 2022, hry tak budou v Asii

Z Wikizpráv

Středa

Stadion severského lyžování Holmenkollen v Oslo (2011)

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) začíná mít docela velké problémy se získáním pořadatele Zimních olympijských her 2022. V současné době už má totiž jen dva kandidáty poté, co svou přihlášku stáhlo norské Oslo. Důvodem bylo zamítnutí příslušných finančních záruk ze strany norské vlády. Hry se tak uskuteční v Asii, buď v Pekingu nebo v Almaty, protože MOV nehodlá otevřít proceduru výběru pořadatele pro nové zájemce.

Zprávu zveřejnil starosta Osla Stian Berger Roseland, který neskrýval zklamání. „Doufal jsem v jiný výsledek,“ komentoval smutně jednání vlády. Vládní konzervativci se rozhodli hlasovat proti zárukám, protože necítili zájem veřejnosti.

Kandidatura Osla mohla vrátit zimní olympiádu do Norska 28 let poté, co tato kolébka zimních sportů uspořádala příkladně úspěšné hry v Lillehammeru. Tentokrát ale Norové neměli o hry stejný zájem. Průzkumy ukazovaly, že většina obyvatel města i země s konáním her nesouhlasily.

MOV v reakci označil odstoupení Osla za promarněnou příležitost. „Pro zemi s takovými prostředky, tolika úspěšnými sportovci a tolika fanatickými fanoušky zimních sportů je škoda, že Oslo promarní tuto skvělou příležitost investovat do své budoucnosti a ukázat světu, co může nabídnout,“ uvádí se v oficiálním prohlášení šéfa exekutivy MOV Christopha Dubiho. Předseda MOV Thomas Bach tento názor zopakoval v rozhovoru pro agenturu Associated Press, v němž zdůraznil, že výbor nebude nic měnit na rozběhnuté proceduře výběru pořadatele. „MOV dodrží své závazky. Máme jasnou a transparentní proceduru. Budeme podle ní pokračovat se dvěma kandidáty,“ řekl.

Původně kandidovalo nebo chtělo kandidovat na pořádání zimních her v roce 2022 několik dalších evropských měst. Krakov, Lvov a Stockholm je ale stáhly a Svatý Mořic a Mnichov doplatily na zamítavé stanovisko voličů v místních referendech. Mezi zbývajícími dvěma kandidáty se rozhodne v polovině příštího roku na zasedání pléna MOV, shodou okolností také v Asii, v Kuala Lumpuru.

V Norsku je enormně populární zejména severské lyžování, pro které má Oslo vybudovaný a nedávno zmodernizovaný slavný areál Holmenkollen, dále se pořadatelé chystali využít halu Telenor Arena pro krasobruslení. Vybudovat chtěli dvě hokejové haly, nový biatlonový stadion ve čtvrti Grønmo, olympijskou vesnici v Groruddalenu nebo rychlobruslařskou dráhu ve Valle Hovin. Bobová trať se stavět neměla, pořadatelé počítali se závody na olympijské dráze v Lillehammeru, soutěže v alpském lyžování se měly konat jako před 28 lety v Hafjellu a Kvitfjellu.

Zdroje[editovat]

  • IOC Loses Another Candidate as Oslo's 2022 bid is Crushed. GamesBids.com [online]. 2014-10-01 [cit. 2014-10-02]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • IOC statement from Christophe Dubi, IOC Executive Director of the Olympic Games [online]. International Olympic Committee, 2014-10-01, [cit. 2014-10-02]. Dostupné online. (anglicky)
  • Associated Press. Bach: IOC will not reopen 2022 Olympic bid race. Daily Mail [online]. 2014-10-02 [cit. 2014-10-02]. Dostupné z: [2]. (anglicky)

Externí odkazy[editovat]