Ostravská zoo odchovala mládě lemura Sclaterova

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Lemur Sclaterův

Vzácným přírůstkem se může pochlubit zoologická zahrada v Ostravě, kde se 10. května 2009 narodilo mládě kriticky ohroženého lemura Sclaterova. Jedná se o historicky první odchov tohoto nesmírně vzácného druhu v České republice. Tento úspěch podtrhuje i fakt, že v celé Evropě se za poslední tři roky podařilo odchovat jen jedno jediné mládě ve francouzské zoo. Celkově se v zajetí chová asi 30 kusů, zatímco ve volné přírodě se populace odhaduje na 1000–3000 ks. V ČR tento druh chová pouze Zoo Ostrava a je tak jejím nejvzácnějším zvířetem. Narozené mládě dostalo jméno Ravu, což malgašsky znamená Šťastný.

Lemur Sclaterův obývá oblast Sambirano v severozápadní části Madagaskaru. Jeho hmotnost se pohybuje kolem dvou kilogramů. Patří k významným místním opylovačům. Jeho potravu tvoří především ovoce, listy, květy, nektar a semena, nepohrdne však ani živočišnou stravou (např stonožkami). Pro tohoto lemura je nejcharakterističtější modrá barva očí, kterou kromě něj a člověka žádný jiný primát nemá.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Ragimiri (diskuse, příspěvky) podle tiskové zprávy Zoo Ostrava, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.