Přeskočit na obsah

Ouattarovy, francouzské a mezinárodní jednotky útočí na Gbagba

Z Wikizpráv

Úterý

Znak Abidžanu

V hlavním městě Pobřeží slonoviny Abidžanu se bojuje. Mohutná palba je slyšet z okolí prezidentského paláce. Zaútočily na něj jednotky mezinárodně uznávaného prezidenta Alassaneho Ouattary. Pokoušejí se svrhnout Laurenta Gbagba, který neuznal výsledky voleb a drží se moci.

Do operací proti Gbagbovi se zapojily i jednotky Organizace spojených národů a Francie. Vrtulníky OSN střílely na dva vojenské tábory Gbagbových přívrženců, u prezidentského paláce a u Gbagbovy rezidence. Francouzské síly se zúčastnily operací na žádost OSN. Prezident Nicolas Sarkozy nařídil svým vojákům, aby chránili civilisty a zneškodnili Gbagbovo dělostřelectvo.

Gbagbovi příznivci tvrdí, že akce OSN a Francie jsou nelegální a jsou ve skutečnosti pokusem o atentát na dosavadního prezidenta.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že útoky mají zabránit užívání těžkých zbraní proti civilistům a mírovým jednotkám OSN. Dodal, že vojenské operace neznamenají pozvednutí zbraní OSN proti Gbagbovi. Velitel mírových sborů OSN Alain Le Roy řekl, že operace budou rychlé a mohly by skončit již dnes. OSN obvinila Gbagbovy jednotky, že zabíjely obyvatele Abidžanu a zranily několik příslušníků mírových sborů.

Ouattarův premiér Guillaume Soro slíbil „bleskovou ofenzivu“ proti Gbagbovým vojákům. V průběhu minulého týdne Ouattarovy síly ovládly Pobřeží slonoviny, ale skupina Gbagbových přívrženců se shromáždila na obranu prezidentského paláce, kde je jeho předpokládaný úkryt.

V povolebních bojích zahynuly stovky lidí, včetně mnoha civilistů. Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil, že nejméně 800 lidí bylo zabito na západě země ve městě Duékoué, které Ouattarovi ozbrojenci obsadili minulý týden. V zemi je podle OSN až milion uprchlíků, kteří museli opustit své domovy, na 100 tisíc lidí uprchlo do sousedící Libérie, menší část jich utekla do Ghany.

Zdroje

[editovat]