Přeskočit na obsah

Outsider Santorum vyhrál hned troje primárky naráz

Z Wikizpráv

Úterý

Rick Santorum v prezidentské kampani

Souboj o republikánskou nominaci do voleb prezidenta Spojených států amerických se nečekaně zamotal. Podle zveřejněných výsledků bývalý senátor Rick Santorum vyhrál troje primárky ve státech Minnesota, Missouri a Colorado a jeho kampaň tak dostala velmi silný impuls, zatímco favorizovaný bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney inkasoval překvapivý úder.

Bývalý pennsylvánský senátor Santorum získal v Minnesotě 45 procent hlasů a před Romneyho se dostal i člen Ron Paul. V Missouri získal Santorum 55 procent hlasů o 30 procent porazil Romneyho. Po vítězství prohlásil: „Konzervatismus je (v Missouri a Minnesotě) na živu a prospívá. Dnes to bylo vítězství pro hlasy konzervativců z naší strany a lidí z tea party, kteří ve vinohradech den co den budují konzervativní hnutí této země na základech republikánské strany a budují hlas pro svobodu v této zemi.“

Santorum se označil za konzervativní alternativu jak k Romneymu, tak k prezidentovi Obamovi. Toho obvinil z arogance a neschopnosti naslouchat Američanům, kteří nesouhlasí s jeho pomocí finančnímu sektoru a reformou zdravotnického systému.

Santorum nečekaně porazil Romneyho i v Coloradu, kde přitom Romney před čtyřmi lety podobný souboj výrazně vyhrál. Letos získal o pět procent méně. Daleko třetí byl bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, který se primárek v Missouri neúčastnil.

Výsledky primárek[editovat]

Republikánské primárky 2012
Kandidáti Colorado Minnesota Missouri
Newt Gingrich 13 % 11 %
Ron Paul 12 % 27 % 12 %
Mitt Romney 35 % 17 % 25 %
Rick Santorum 40 % 45 % 55 %

Zdroje[editovat]