Pád německého Airbusu byl záměrný

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Graf výšky letadla D-AIPX.

Vyšetřovateé úterního pádu německého letadla společnosti Germanwings během čtvrteční tiskové konference uvedli, že klesání letadla bylo záměrné.

Podle záznamu z nalezené černé skříňky kapitán odešel z kabiny na záchod. Druhý pilot poté začal záměrně klesat s letadlem a už nepromluvil. Kapitán se až do konce neúspěšně pokoušel vrátit. Letoví operátoři zkoušeli klesající Airbus kontaktovat, ale nezachytili žádnou odpověď ani nouzový signál. Důvod tohoto jednání je zatím neznámý.

Carsten Spohr, předseda představenstva společnosti Lufthansa, mateřské společnosti Germanwings, na odpolední tiskové konferenci uvedl, že druhý pilot, osmadvacetiletý Andreas Lubitz, prošel při příjmu všemi lékařskými i technickými testy a nebyly s ním žádné problémy. Pro společnost létal už od léta 2013 a měl nalétáno 630 hodin.

Španělsko po havárii vyhlásilo třídenní státní smutek, v Německu si lidé i politici připomněli oběti minutou ticha. V gymnáziu Josepha Königa ve městě Halten am See, odkud pocházelo 16 studentů a dvě učitelky, kteří daným spojem letěli, spontánně vzniklo pietní místo. Ve škole byla také zrušena výuka.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Klesání airbusu spustil kopilot, odmítl pustit kapitána do kokpitu. ČT24 [online]. 2015-03-26 [cit. 2015-03-26]. Dostupné z: [1].
  • Rodiny obětí ze zříceného airbusu jsou ve Francii, k troskám je nepustí. iDNES.cz [online]. 2015-03-26 [cit. 2015-03-26]. Dostupné z: [2].
  • Kopilot airbusu byl tichý mladý muž, létáním si splnil sen. ČT24 [online]. 2015-03-26 [cit. 2015-03-26]. Dostupné z: [3].

Externí odkazy[editovat]