Pákistánská opozice vyhrála volby

Z Wikizpráv

Středa

Parvíz Mušaraf

Napjaté volby v Pákistánu vyhrála opoziční strana zavražděné Bénazír Bhuttové (Pákistánská lidová strana-PPP). Plánuje vytvořit koalici s ostatními opozičními stranami a získá tím drtivou většinu v pákistánském parlamentu. Proti vládě vítězné strany se ostře staví pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Vláda se netají tím, že spolu s koaličními stranami se budou snažit sesadit Mušarafa z jeho postu. Prezident se však svého křesla vzdát nechce.[1]

Předseda koaliční strany PML-N Šaríf už vyzval současného prezidenta Mušarafa, aby odstoupil. Podle něj totiž Mušaraf před časem prohlásil, že z funkce odejde, až ho lidé nebudou chtít. Protože vládní strana podporující právě současného prezidenta volby prohrála, vzkázal Šaríf Mušarafovi: „Dnes lidé řekli, co chtějí!“ Pokud dohromady po definitivním sečtení všech hlasů získají PPP a koaliční strany dvě třetiny křesel v parlamentu, budou mít dostatek mandátů k tomu, aby prezidenta Mušarafa z funkce sesadily.[2] To ovšem podle nich nic nemění na prozápadní politiku Pákistánu, jak se mnoho zahraničních politiků obává.

Zdroje[editovat]

  1. BUMBÁLEK, Cyril. Pákistánská opozice míří do vlády. Denik.cz [online]. 2008-02-20 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1].
  2. ZAJÍCOVÁ, Radka. Vítězné opoziční strany pákistánských voleb vytvoří koalici. ČT24 [online]. 2008-02-20, rev. 2008-02-20 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [2].