Přeskočit na obsah

Pákistánská snaha o blokování YouTube možná zavinila její výpadek

Z Wikizpráv

Neděle

Téměř dvouhodinový nedělní výpadek internetové stránky YouTube, která umožňuje uživatelům zveřejňovat a sdílet videonahrávky, zřejmě zavinila pákistánská snaha o zablokování přístupu na tyto stránky. Podle informací britského zpravodajského serveru BBC News firma Google, která je provozovatelem YouTube, obvinila z výpadku „chybné internetové protokoly“ přicházející z Pákistánu. Výpadek byl údajně téměř jistě spojen s pákistánským Telecomem a poskytovatelem internetového připojení PCCW.[1]

Technologický editor BBC News Darren Waters říká, že pákistánský Telecom se pokusil „zmocnit se“ IP adresy YouTube tak, aby uživatele z Pákistánu tato adresa přesměrovala na jinou stránku. Změna adresy však unikla z firmy PCCW do celého Internetu a výsledkem bylo, že YouTube byla nepřístupná pro poskytovatele Internetu z celého světa. Problém byl odstraněn poté, co na něj technici YouTube upozornili PCCW.[2]

Podle prohlášení firmy Google vše trvalo „přibližně dvě hodiny“. „Přístup na YouTube byl směrován podle nesprávných internetových protokolů a mnoho uživatelů z celého světa nemohlo přistupovat na naše stránky,“ uvádí se v prohlášení.

Nejmenovaný odborník na počítačové sítě BBC řekl, že se jednalo pravděpodobně o chybu inženýra pákistánského Telecomu. Není důvod se domnívat, že šlo o úmysl.

Pákistánská vláda nařídila poskytovatelům Internetu v zemi znemožnit uživatelům přístup na YouTube, protože tyto stránky obsahují materiály útočné vůči islámu. Některé zprávy tvrdí, že důvodem jsou dánské karikatury proroka Mohameda, které v roce 2006 rozzuřily mnoho muslimů po celém světě a vyvolaly několikadenní násilné protesty v mnoha islámských zemích. Podle jiných zpráv je však skutečným důvodem ukázka z připravovaného filmu holandského zákonodárce Geerta Wilderse, který zobrazuje islám v negativním světle.

Pákistán není jediná země, která zakazuje přístup na YouTube. Dalšími, které přístup na tyto stránky dočasně znemožnily, byly Thajsko, Turecko nebo Maroko.

Zdroje[editovat]

  1. BBC News: YouTube outage blamed on Pakistan (anglicky)
  2. Blog Darrena Waterse: YouTube goes down (anglicky)