Před 50 lety vznikl Institut tropů a subtropů

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čtvrtek

50 let ITS, zaplňování auly

Institut tropů a subtropů (ITS) dnes oslavil 50 let od svého vzniku. Součást dnešní České zemědělské univerzity v Praze vznikla v roce 1961 jako katedra Světového zemědělství a lesnictví při Lesnické fakultě VŠZ. „Přijížděli sem tehdá studenti z rozvojových zemí… Aby získali odpovídající vzdělání, byla založena právě katedra Světového zemědělství a lesnictví,“ uvedl zakladatel institutu a člen vědecké rady ITS, doc. Ing. Ferdinand Stočes, CSc. „Zpočátku měla katedra pouze 2 členy, později 4…“ pokračoval k začátkům emeritní ředitel doc. Ing. Jiří Jára, CSc.

To byly počátky současného Institutu tropů a subtropů, který byl nakonec založen v roce 1967 jako Institut tropického a subtropického zemědělství. V komunistické éře plnil úlohu vzdělávání zahraničních studentů. Vše se změnilo po sametové revoluci v roce 1989, kdy výrazně ubylo zahraničních studentů z rozvojových zemí a institut se otevřel i českým studentům. Dnes má Institut tropů a subtropů čtyři katedry, nabízí dva bakalářské, pět magisterských a dva doktorské programy. Magisterské a doktorské programy jsou vyučovány v angličtině. Institut tropů a subtropů se od svého vzniku podílí na řadě rozvojových projektů v tropech a subtropech.

Čtvrteční oslavy začaly již v půl desáté ráno slavnostním zasedáním vědecké rady ITS. Zasedání pak pokračovalo v aule ČZU, kde po úvodních proslovech současného rektora ČZU prof. Ing. Jiřího Balíka, CSc., ředitele ITS prof. Ing. Bohumila Havrlanda, CSc., a řady dalších hostů došlo k předávání medailí a diplomů význačným osobnostem ČZU a ITS, včetně partnerů školy. Po tomto zasedání pokračovali účastníci slavnostním rautem v prostorách menzy.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Externí odkazy[editovat]