Přeskočit na obsah

Převrat na mariánskohorské radnici

Z Wikizpráv
Mariánskohorská radnice

Středa 6. června 2007

Dnes svolal starosta Radomír Michniak (ODS) na přání opozičních zastupitelů mimořádné zastupitelstvo městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. To se mělo věnovat situaci v romském ghettu Bedřiška, místo toho vyvolala opozice hlasování o odvolání starosty a zbytku rady. Opozici tvořili Nezávislí a komunisté, svým hlasem je podpořila i Dagmar Stachová (ODS). Dosavadní koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL tak přišla o přímý vliv na řízení obvodu.

Ihned po odvolání rady byla jmenována rada nová v čele se senátorkou Lianou Janáčkovou (Nezávislí), která předtím stála v čele obvodu šestnáct let. Obecní volby v roce 2006 sice vyhrála, avšak musela se stáhnout do opozice. Místostarostou se stal Jiří Boháč (KSČM). Právě fakt, že Stachová pomohla do vedení obvodu komunistovi, byl nepochopitelný pro její spolustraníky, kteří jí nadávali do zrádců. Těsně po zvolení starostky navíc narušily jednání zastupitelstva nadávky přítomných Romek na novou starostku: „Ty k… špinavá, jsi obyčejná svině, šlapko!

Události na mimořádném zastupitelstvu rozdělily občany i politiky na dva tábory. Zatímco jedni považují „puč“ za nemorální, jiní naopak odvolání rady vítají. Oblastní rada ODS již vyzvala Stachovou, aby se vzdala mandátu zastupitele a zároveň zvážila své členství v ODS. Exstarosta Michniak doslova prohlásil: „Stachová nás zradila. Stydím se za ni.“

Sama Stachová své jednání zdůvodnila tím, že ve vedení obvodu stáli samí nováčci, kteří diletantsky řídili obvod. Obvinila Michniaka, že se jen hrabal v minulosti a prováděl personální čistky mezi úředníky. Po zasedání odjela na dovolenou, neboť se dle svých slov cítila psychicky na dně.

Zdroje

[editovat]

Související zprávy

[editovat]