Převrat v Myanmaru: Armáda zatkla prezidenta a premiérku a vyhlásila výjimečný stav

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Myanmarský prezident Win Myin v roce 2013
Vlajka dle voleb vítězné myanmarské strany Národní ligy pro demokracii, která zdobí domy občanů. Někteří je však kvůli obavám sundávají.
Myanmarská premiérka Aun Schan Su Ťij v roce 2013

V Myanmaru došlo k vojenskému převratu. Tamní armáda zatkla několik politiků a osobností včetně premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Myina a na rok v zemi vyhlásila výjimečný stav. Vedení země se ujal vrchní velitel myanmarských ozbrojených sil Min Aun Hlain.

Spekulace o možném převratu se objevovaly už před týdnem, avšak ještě v sobotu armáda popírala, že by něco takového chystala. Armáda svou činnost zdůvodňuje volbami v listopadu 2020, v nichž vyhrála Národní liga pro demokracii a kdy údajně došlo k rozsáhlému volebnímu podvodu.

Zadržená premiérka vyzvala občany, aby proti převratu demonstrovali. V ulicích města Neipyijta a největšího města Rangúnu se však nacházejí vojáci a v obou městech byl přerušen telefonní, internetový i televizní signál. Jedinou televizní stanicí, která zůstala v provozu, je vojenská televizní stanice Myawaddy TV. Moderátor přečetl část z armádou sestavené ústavy, která armádě dovoluje převzít moc v případě výjimečného stavu. Jako důvod pak uvedl „neschopnost vlády řešit stížnosti armády na volební podvody během listopadových voleb a neochota volby odložit kvůli koronavirové krizi“.

Řada zemí včetně Česka kroky armády odsoudila, vyzvala k okamžitému propuštění zadržených a vyjádřila podporu podle výsledků voleb nastupující vládě.

Zdroje[editovat]

  • Myanmarská armáda zadržela vládu a vyhlásila výjimečný stav. ČT24 [online]. 2021-02-01, rev. 2021-02-01 [cit. 2021-02-01]. Dostupné z: [1].
  • Barmská armáda zadržela šéfku nastupující vlády Su Ťij a další. Na rok vyhlásila výjimečný stav. iRozhlas.cz [online]. 2021-02-01 [cit. 2021-02-01]. Dostupné z: [2].
  • Státní převrat v Barmě: moc převzala armáda. Seznam Zprávy [online]. 2021-02-01 [cit. 2021-02-01]. Dostupné z: [3].
  • Česko odsoudilo vojenský převrat v Barmě. Podpořilo vedoucí představitele vzešlé z voleb. iRozhlas.cz [online]. 2021-02-01 [cit. 2021-02-01]. Dostupné z: [4].

Externí odkazy[editovat]