Při autonehodě zemřel rakouský politik Jörg Haider

Z Wikizpráv

Sobota

Jörg Haider (1950-2008)

Kontroverzní rakouský politik, hejtman Korutan a předseda strany Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) Jörg Haider zahynul kolem půl druhé v noci při autonehodě. Když jel na oslavu 90. narozenin své matky, nedaleko Klagenfurtu jeho automobil sjel z neznámých příčin z vozovky a zřítil se ze stráně. Vážná Haiderova zranění hlavy a hrudníku nebyla podle policie a zdravotníků slučitelná se životem.

V komentářích označují všichni rakouští politici Haidera za výjimečného vůdce, který ale vnášel mezi lidi rozporné emoce. Do kritické situace se dostala jeho politická strana BZÖ, její generální tajemník Stefan Petzner to okomentoval slovy: „Pro nás je to konec světa.“ BZÖ se právě účastní širších jednání o podobě rozdělení moci po celostátních volbách, ve kterých více než zdvojnásobila svůj volební zisk z roku 2006 (dostala 11 procent hlasů).

Haider od roku 1986 vedl pravicovou Stranu svobodných. Volební úspěch způsobený jeho líbivými vystoupeními s rysy populismu a charismatickým vystupováním dovedl stranu v roce 2000 až do rakouské vlády v koalici s lidovci, což se stalo předmětem ostré kritiky ostatních evropských zemí a dostalo zemi do izolace. Od roku 1999 byl hejtmanem v Korutanech, kde měl dlouhodobě největší podporu, a tam se také stáhl z celostátní politiky, když působení Svobodných v rakouské vládě vedlo do slepé uličky. Neúspěch celostátní koalice vedl k rozkolu mezi Svobodnými, Haider se postavil do čela odštěpeného Svazu pro budoucnost Rakouska.

Základem jeho politiky byla kritika imigrační politiky a euroskeptické názory. Ostře odsouzeny byly jeho názory, kterými chválil politiku zaměstnanosti Adolfa Hitlera.

V zářijových rakouských volbách uspěly obě krajně pravicové síly, které v součtu získaly více hlasů než lidovci a jen těsně zaostaly za sociálními demokraty. Haider ohlásil ambice vrátit se do celostátní politiky, k čemuž ale již nedojde. Zůstala po něm manželka a dvě děti.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • WOODHAMSOVÁ, Marie; BREZOVSKÁ, Katarína; PANUŠKA, Miroslav. Rakousko je šokováno smrtí Jörga Haidera, který zahynul při dopravní nehodě. Český rozhlas [online]. 2008-10-11 [cit. 2008-10-11]. Dostupné z: [1].
  • vem. Rakouský populista Jörg Haider zemřel při automobilové nehodě. iDNES.cz [online]. 2008-10-11 [cit. 2008-10-11]. Dostupné z: [2].
  • Haider zahynul při nehodě. České noviny [online]. 2008-10-11 [cit. 2008-10-11]. Dostupné z: [3].