Při sebevražedném útoku v Mogadišu zahynuly tři desítky lidí

Z Wikizpráv

Úterý

Somálská teroristická skupina al-Šabáb napojená na al-Káidu se přihlásila k sebevražednému útoku na hotel v hlavním městě Mogadišu, při kterém zahynulo víc než 30 lidí včetně sedmi poslanců. Mluvčí al-Šabábu Alí Mohamed Rage prohlásil, že se členové „zvláštních sil“ zaměřili na somálské poslance, kteří bydleli v hotelu Muna ve čtvrti Hamarweyne kontrolované vládou.

Rage řekl, že bojovníci al-Šabábu bez potíží vstoupili na půdu hotelu poblíž prezidentského paláce. Podle jeho tvrzení byli zabiti téměř všichni poslanci, kteří v hotelu bydleli. Není známo, kolik zákonodárců bylo uvnitř hotelu v okamžiku útoku. Prozatímní somálská vláda tvrdí, že bylo zavražděno šest poslanců a dva vládní úředníci. Podle jiných zpráv další poslanec následně zahynul na následky zranění v nemocnici.

Svědci informovali Hlas Ameriky, že do budovy vjeli autem tři ozbrojenci převlečení za příslušníky vládních bezpečnostních sil poté, co zabili dva členy ochranky. Muži pak postupovali dveře od dveří a stříleli do nich.

Budovu obklíčily vládní bezpečnostní jednotky a mírové jednotky Africké unie a hodinu sváděly přestřelku s ozbrojenci. Když podle svědků došla teroristům munice, dva z nich odpálili výbušniny, které měli připevněné na těle. Somálská vláda nejprve vyhlásila, že zadržela jednoho ze tří útočníků. Později ale vydala prohlášení, že na hotel zaútočili jen dva muži. Oba se zabili explozí výbušnin.

Vedle poslanců a úředníků byly zabity více než dvě desítky dalších lidí, včetně civilistů a vládních vojáků. Zbloudilá kulka údajně zabila ředitele místní rozhlasové stanice, když sledoval přestřelku ze střechy blízkého domu.

Úterní útok následuje po varování al-Šabábu, že chystá „masivní válku“ proti jednotkám Africké unie v Mogadišu. Mírové jednotky tvoří v Somálsku kolem šesti tisíc vojáků z Ugandy a Burundi, kteří jsou v zemi od roku 2007 s mandátem chránit vládu podporovanou Organizací spojených národů. Tříleté boje mezi mírovými jednotkami a islámskými bojovníky zavinily smrt tisíců civilistů a vyhnaly z domovů stovky tisíc uprchlíků. V nejbližších dnech se předpokládá, že Uganda vyšle do somálského hlavního města dalších několik set vojáků. Al-Šabáb se přihlásil i k dvojitým sebevražedným útokům v ugandském hlavním městě Kampale 11. července, které podle Šabábu byly odvetou za vojenskou účast země v Somálsku. Extrémistická skupina rovněž pohrozila útokem na Burundi.

Zdroje[editovat]