Připravuje se nový internetový vyhledávač Sputnik

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Rusko spouští nový internetový vyhledávač. Jmenuje se Sputnik a nyní prochází beta testováním pouze na ruském území, aby se zabránilo velkému náporu návštěvníků. Po třech letech příprav stroje indexují celou ruskou část internetu, tzv. Runet. Verze pro mobilní zařízení by měla být také brzy připravena.

Sputnik postavil ruský telekomunikační gigant Rostělekom. Viceprezident společnosti Alexej Basov řekl: „Pustili jsme se do tohoto projektu, protože jsme viděli okno na trhu.“

Sputnik má být konkurentem pro Google a Yandex. Basov si myslí, že Sputnik může poskytnout cenné služby, a to zejména pro lidi, kteří ještě nikdy nepoužili internet. Sputnik by měl poskytnout podrobné informace spotřebitelům, jako hledání léků v okolních lékárnách nebo ceny pohonných hmot v jednotlivých čerpacích stanicích.

Sputnik byl představen na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru.

Zdroje[editovat]

  • В России заработал национальный поисковик «Спутник». Комсомольская правда [online]. 2014-05-22 [cit. 2014-05-22]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • "Ростелеком" начал бета-тестирование поисковика "Спутник". INTERFAX.RU [online]. 2014-05-22 [cit. 2014-05-22]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • Поисковик "Ростелекома" пока доступен только в России. Известия [online]. 2014-05-22 [cit. 2014-05-22]. Dostupné z: [3]. (rusky)