Přeskočit na obsah

Padesát tisíc hesel českého Wikislovníku

Z Wikizpráv

Sobota

Logo českého Wikislovníku k dosažení mety 50 000 hesel

Ve večerních hodinách překročil český Wikislovník kulatou metu padesáti tisíc hesel. Jubilejním heslem se podle počítadla stalo slovo „hausnumero“. Sám autor Danny B. říká, že nápad na toto heslo dostal během jedné diskuse, kdy bylo použito ve významu velké číslo, a dodává: „Padesát tisíc je opravdu velké číslo, zvláště když uvážíme, že na něm pracovalo, ve srovnání například s Wikipedií, jen pár lidí,“ a okamžitě vyjmenovává uživatele, kteří za sebou zanechali na projektu významnou stopu.

V mezinárodním srovnání se český Wikislovník řadí na třicáté páté místo, přičemž v čele stojí anglický Wikislovník s těžko uvěřitelným počtem bezmála tři a půl milionu hesel.

Jediné, co na projektu samotném překonání této hranice připomíná, je upravené logo stylově připomínající celosvětově známou hru se slovy, Scrabble. Žádné další oslavy se prý nechystají. Podle samotných editorů jsou tyto mety hezkým připomenutím, jak velké množství práce se už odvedlo, ale vzhledem k tomu, jak jsou hesla na Wikislovníku zpracovávána, mají mnohem menší vypovídací hodnotu než třeba v případě Wikipedie.

Samotný počet hesel totiž nevypovídá o množství poskytovaných informací. Dokonce i mezi jednotlivými Wikislovníky jsou v tomto velké rozdíly. Některé využívají možností wiki naplno a poskytují nepřeberné množství informací o tom kterém slově, jiné se naopak omezují jen na slova z cizích jazyků, ke kterým poskytují pouze překlad do místního jazyka. Jako nechvalně proslulý se často připomíná ruský Wikislovník, na kterém před lety robot vytvořil tisíce hesel pouhým vložením šablony, která tvořila formát hesla, ale úplně bez jakýchkoli informací. Mnohé Wikislovníky tehdy zareagovaly tak, že dokonce zakázaly přidávat mezijazykové odkazy na tento projekt.

Čeští editoři prý preferují první možnost, která je sice pomalejší a mnohem pracnější, statistiky ale ukazují, že projekty, které se rozhodly si tvorbu obsahu usnadnit, trpí mnohem menším zájmem čtenářů. A editační aktivita se také často smrskává jen na činnost robotů. Pokušení se nevyhnul ani anglický Wikislovník. Nemalá část hesel tam vznikla pomocí robota, který získal základní informace z ostatních jazykových verzí.

Na českém Wikislovníku zatím roboti hesla netvoří. „Několik editorů tu ale vytvořilo po několika tisících hesel s minimální informační hodnotou, takzvané minimálky. Ty tu potom leží, a nikdo nemá zájem je doplňovat,“ říká uživatelka Dubicko.

Standardní heslo obsahuje celou řadu informací o konkrétním slově, kromě nezbytného významu také výslovnost, kompletní skloňování či časování, překlady do cizích jazyků, synonyma, antonyma, odvozená slova, etymologii a další. Žádný jiný český slovník, dokonce ani elektronický, se nepokouší obsáhnout na jednom místě tak širokou škálu informací. Lze si tak jen přát, aby se projektu do budoucna dařilo vytvářet informačně bohatý slovník, na který budou čtenáři chodit se stejnou samozřejmostí jako na Wikipedii.

Zdroj[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Reaperman (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.