Palestinci i světové velmoci odsoudili novou izraelskou výstavbu ve východním Jeruzalémě

Z Wikizpráv

Středa

Pohled na rozestavěnou čtvrť Gilo v Jeruzalémě

Spojené státy americké, evropské země a zástupci palestinské samosprávy odsoudili izraelský plán vybudovat 1100 nových bytů ve východním Jeruzalémě. Takový krok může zvýšit napětí v regionu poté, co Palestinci podali svou žádost o přijetí do Organizace spojených národů.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová včera označila izraelské rozhodnutí jako „kontraproduktivní“ pro úsilí o obnovu zadrhnutých mírových hovorů. Prohlásila, že obě strany by se měly vyvarovat provokativních akcí, které poškozují vzájemnou důvěru, zejména v Jeruzalémě.

Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová řekla, že plán pokračovat ve výstavbě v Gilu „ohrožuje životnost“ dvojstátního řešení a měl by být zrušen. Britský ministr zahraničí William Hague poznamenal, že rozšiřování osady je „nelegální podle mezinárodního práva, poškozuje důvěru a podvrací základní princip země za mír“.

Podle izraelského ministerstva vnitra může výstavba v Gilu začít po povinné 60denní lhůtě pro podávání připomínek, kterou ministerstvo označilo za formální.

Palestinci nesouhlasí s izraelskou výstavbou na území, které považují za část svého budoucího státu. Palestinský vyjednávač Saíb Irikát řekl, že izraelské rozhodnutí znamená „1100 ne obnovení mírových rozhovorů“. Mírové rozhovory byly přerušeny minulý rok poté, co vypršelo izraelské moratorium na výstavbu osad na Západním břehu Jordánu.

Zdroje[editovat]