Palestinci přivítali Abbáse po návratu z OSN jásotem

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neděle

Ministr Malikí odmítl iniciativu blízkovýchodní čtyřky

Jako hrdinu přivítali Palestinci prezidenta Mahmúda Abbáse poté, co se na Západní břeh Jordánu vrátil z New Yorku, kde se účastnil Valného shromáždění Organizace spojených národů. Abbás nepodlehl nátlaku Izraelců, Američanů a některých západoevropských představitelů a předložil žádost o oficiální uznání Palestiny. V Ramalláhu dnes řekl tisícům shromážděných Palestinců, že po předání žádosti začalo „Palestinské jaro“.

Ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman dnes uvítal iniciativu tzv. Blízkovýchodního kvartetu (USA, OSN, EU a Ruska), který vyzval Izraelce a Palestince k zahájení jednání do jednoho měsíce a k dosažení dohody do konce roku. Sám Lieberman vzkázal Palestincům, aby nehledali „omluvy“ pro vyhýbání se jednacímu stolu.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí ale včera řekl, že nová iniciativa volající po obnově mírových jednání je nedostatečná, protože nezahrnuje doporučení pro Izrael, aby se vrátil k moratoriu na výstavbu židovských osad. Navíc v ní podle něj chybí i výzva ke stažení izraelských jednotek za hranice z roku 1967.

Zdroje[editovat]