Přeskočit na obsah

Palestinci podepsali v Egyptě dohodu o smíření

Z Wikizpráv

Středa

Izrael se bojí, že Mišálův Hamás získal dohodou volné ruce k útokům na Izrael

Vůdci palestinských stran Hamás a Fatah uzavřeli za nesouhlasu Izraele dohodu o smíření. Cílem dohody je sjednotit dvě konkurenční palestinské vlády a vytvořit prozatímní vládu vedoucí palestinská území k volbám příští rok. Ceremoniál podpisu proběhl za účasti prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, nejvyššího představitele Hamásu Chálida Mišála a zahraničních hostů.

Vůdce Hamásu dohodu okomentoval slovy, že Palestinci za sebou nechávají „černou stránku rozdělení“ a že teď následuje jediná bitva „s okupantem“, jak označuje Izrael. I Abbás se při této příležitosti obrátil k Izraeli. Ten si podle něj musí vybrat mezi mírem a osadami. Budování izraelských osad na palestinském území je dlouhodobě klíčovou překážkou mírového procesu.

Izrael dohodu odsoudil. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že je to „tvrdý úder míru a velké vítězství terorismu“. Před tím žádal Abbáse, aby upřednostnil mír s Izraelem před dohodou s Hamásem. Hamás Izrael a Spojené státy americké považují za teroristickou organizaci.

Hamás neuznává existenci Izraele, ale podle dohody by měl dodržovat neoficiální klid zbraní. Důvěryhodnost tohoto závazku ale ohrožují jak Mišálovy výroky, tak pokračující ostřelování Izraele z pásma Gazy.

Dohoda byla dojednána egyptským prostřednictvím. Nová vláda v Káhiře navíc naznačila, že hodlá otevřít hraniční přechod Rafáh a tím zmírnit tlak způsobený izraelskou blokádou Gazy. K uzavření přechodu došlo v roce 2007 po volebním vítězství Hamásu v Gaze, Egypt ho tehdy označil za svůj závazek k existujícím mírovým dohodám. Důvodem byla také obava, že se palestinští militanti dostanou na území Egypta.

Zdroje[editovat]