Palinová se jako guvernérka na Aljašce provinila proti etice

Z Wikizpráv

Sobota

Guvernérka Aljašky a kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová

Republikánská kandidátka na viceprezidenta Spojených států Sarah Palinová se ve své funkci guvernérky Aljašky provinila proti etickému kodexu. Tak zní v pátek zveřejněný výsledek ukončeného šetření, jehož dopad na Palinovou ale stále není jasný. Místní zastupitelé mohou zprávu pouze vzít na vědomí, ale stejně tak mohou zahájit i proces odvolání Palinové.

Palinová se provinila tím, že požadovala od svých podřízených, aby byl ze služby ve státní policii propuštěn její bývalý švagr. Naopak to, že sama odvolala jeho nadřízeného, velitele státní policie Walta Monegana, bylo podle vyšetřovatele v pořádku.

Výsledek šetření je ale sám problematický. Podle místní mluvčí kampaně Johna McCaina a Palinové vyšetřovatel Stephen Branchflower překročil své pravomoce, protože jeho zadání bylo pouze prozkoumat propuštění Monegana. Na jeho požadavek začalo celé prověřování zhruba měsíc před tím, než byla Palinová nominována republikány jako kandidátka na viceprezidentku.

Palinová a její blízká rodina se dostala do sporu s policistou Wootenem, když se rozpadlo jeho manželství se sestrou Palinové a probíhal dlouhodobý ostrý spor o svěření dětí do péče. Wooten měl i problémy v zaměstnání, kde byl na základě stížností potrestán až pětidenním vyřazením ze služby. Šetření ale ukázalo, že Palinová a lidé z jejího okolí naléhali na jeho nadřízeného Monegana, aby mu udělil tvrdší postih, navzdory Moneganovu ujištění, že zákony razantnější postup neumožňují.

Monegan prohlásil, že je s verdiktem spokojený, protože ten ukázal, že problematický vztah Palinové s Wootenem hrál podstatnou roli při jednání Palinové s jeho úřadem. Ve zprávě vyšetřovatele se výslovně uvádí, že problémy s Wootenem byly „pravděpodobným souvisejícím faktorem“ při Moneganově vyhazovu, ale že Palinová má jako guvernérka plné právo vedoucí jednotlivých oddělení odvolávat.

Zdroje[editovat]

  • KOVALESKI, Serge F.. Palin violated ethics law, inquiry concludes. International Herald Tribune [online]. 2008-10-11 [cit. 2008-10-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • PILLER, Charles; MURPHY, Kim. Palin ethics lapse cited. Los Angeles Times [online]. 2008-10-11 [cit. 2008-10-11]. Dostupné z: [2]. (anglicky)