Přeskočit na obsah

Pan Ki-mun odsoudil syrské veto Ruska a Číny, ty se hájí

Z Wikizpráv

Sobota

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

Veta Ruska a Číny zabránila přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN se stala terčem kritiky z celého světa. Rusko a Čína se postavily proti rezoluci, která měla odsoudit syrského prezidenta Asada za krvavé potlačování nepokojů a vyzvat ho k rezignaci. Pro rezoluci hlasovalo všech třináct zbývajících členů rady.

Nepřijetí rezoluce odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Řekl, že Rada bezpečnosti „promarnila příležitost ke společné akci“, kterou by napomohla ukončit syrskou krizi. Americká vyslankyně při OSN Susan Riceová řekla, že Washington byl „znechucen“ ruským a čínským vetem. Britský vyslanec při OSN Mark Lyall Grant prohlásil, že Rusko a Čína se obrátily k arabskému světu zády, aby podporovaly tyranii.

Tuniský premiér dnes prohlásil, že jeho země přerušuje se Sýrií diplomatické styky. Syrský velvyslanec byl vyhoštěn ze země a Tunisko vyzvalo další arabské země, aby udělaly to samé.

Syrský vyslanec Bašár Džaafarí obvinil členy OSN z podpory „ozbrojených teroristů“.

Rusko hájilo své rozhodnutí s tím, že Rada bezpečnosti oslabovala možnost politického řešení tím, že volala po změně režimu a tlačila syrskou opozici k moci. Čínský vyslanec v OSN Wang Min řekl, že Peking v této věci souhlasí s Moskvou a vyzval k dalším diskusím o sporných bodech v textu rezoluce.

Zdroje[editovat]