Přeskočit na obsah

Pan Ki-mun před Valným shromážděním: Hlavní je klima a Blízký východ

Z Wikizpráv

Středa

Pan Ki-mun

Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun požádal vůdce zemí světa, aby se soustředili na změny klimatu, podporu národů na cestě k demokracii v arabském světě a na úsilí o pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu. Hovořil o tom ve svém zahajovacím proslovu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

K situaci na Blízkém východě Pan Ki-mun řekl: „Musíme prolomit patovou situaci. Dávno jsme se shodli, že Palestina si zaslouží stát. Izrael potřebuje bezpečnost. Oba chtějí mír. Slibujeme neochabující úsilí, abychom pomohli dosáhnout tohoto míru prostřednictvím jednání.“ Palestinsko-izraelská otázka je ústředním bodem letošního zasedání VS OSN, protože Palestinci chtějí v těchto dnech požádat o plné členství v OSN a tedy o uznání své státnosti.

Pan Ki-mun také zdůraznil, že OSN je stále efektivnější v reakcích na tísňové situace, jak podle něj dokázaly události v Pákistánu nebo zemětřesení na Haiti. Vyzval k tomu, aby se země světa spojili k pomoci dětem v tzv. Africkém rohu, kde sucho vyvolalo hladomor.

Zdroje[editovat]