Papež František zahájil svou čtyřdenní návštěvu Iráku

Z Wikizpráv

Pátek

Papež František

Papež František dnes zahájil svou čtyřdenní návštěvu Iráku. V plánu má navštívit město Ur, které je zmíněno v Bibli, či kdysi hojně křesťany obývaný Mosul. A stal se tak prvním papežem, který dosud navštívil Irák.

Letadlo s papežem přistálo na bagdádském letišti chvíli po 14. hodině místo času. V centru metropole lidé vyvěšovali transparenty vítající papeže a ulice jsou plné iráckými a vatikánskými vlajkami. Irácký ministr zahraničí Fuád Husajn uvedl, že Iráčané jsou připraveni přijmout papežovo poselství míru. Při setkání s prezidentem Barmahem Sálihem prohlásil, že „řinčení zbraní musí skončit stejně jako násilí a extremismus“. V prezidentském paláci také vyzval prezidenta i další přítomné politiky, aby si Irák cenil náboženských menšin a považoval je za „vzácný zdroj“, který je třeba chránit, ne za překážku, kterou je třeba odstranit.

Během svého proslovu papež připomněl a uctil oběti válek a vyzval k jednotě napříč náboženstvími. Zmínil i komunitu jezídů, která byla terčem genocidy Islámského státu.

V sobotu by se měl svatý otec v Nadžafu setkat s významným šíitským představitelem Alím Sistáním. Papež s sebou do Iráku přivezl vzácný rukopis ze 14. či 15. století, který se podařilo zachránit před IS. Knihu se podařilo s pomocí církevních kruhů poslat do Itálie.

Zdroje[editovat]

  • Papež František dorazil do Bagdádu. Žádný z jeho předchůdců Irák dosud nenavštívil. ČT24 [online]. 2021-03-05 [cit. 2021-03-05]. Dostupné z: [1].
  • Papež František je jako první hlava katolické církve v Iráku. Vatikán čelí kvůli cestování kritice. iROZHLAS [online]. 2021-03-05 [cit. 2021-03-05]. Dostupné z: [2].
  • Papež František přistál v Iráku, křesťanům přivezl vzácný rukopis. iDNES.cz [online]. 2021-03-05 [cit. 2021-03-05]. Dostupné z: [3].