Pardubický magistrát chce omezit obvodní úřady

Z Wikizpráv

Středa

Do pardubické radnice by se podle primátora mělo shromáždit více pravomocí, prý by se tak mohlo ušetřit

O budoucí podobu obvodních úřadů se rozhořel spor mezi magistrátem Pardubic a starosty obvodů. Magistrát chce na obvodech šetřit, jejich zástupci se naopak domnívají, že náklady na ně odpovídají jejich činnosti. Nejednotnost přitom není otázkou politického přesvědčení - zatímco na magistrátu se shoduje s šéfem sociálně demokratických zastupitelů nebo svou náměstkyní ze Sdružení pro Pardubice primátor za ODS v nutnosti změny, jeho straničtí kolegové v pozicích starostů obvodů s naznačeným postupem nesouhlasí.

Z magistrátního rozpočtu směřuje do obvodů na jejich samosprávu každoročně kolem 50 milionů korun. Podle primátora Jaroslava Dejla je to mnoho. „Dovedu si představit, že by obvod měl starostu, tajemníka a ještě třeba jednoho úředníka, ale není možné, aby se starostové tvářili jako králové, kteří lpějí na svých pečlivě vydobytých pozicích a mají tendence je ještě rozšiřovat, samozřejmě na úkor rozpočtu města,“ kritizuje Deml rozměry obvodních úřadů. Své místo by podle něj měly mít spíš jen u okrajových částí města.

Starosta sedmého obvodu Milan Tichý (ODS) v tom vidí snahu centralizovat řízení města do jedněch rukou: „Někteří lidé na radnici by byli rádi, kdyby si o celém městě mohli rozhodovat sami, aniž by museli brát ohledy na obvody. Hlavní slovo o tom, zda obvody ano či ne, by měl mít občan.“ Podle starosty Pardubic 5 Jaroslava Kňavy (ODS) je práce obvodních úřadů efektivní, navíc se mohou místní úředníci věnovat svému obvodu v rozsahu, jaký magistrát nikdy nezvládne: „Náš obvod například získal dotaci ve výši 200 milionů korun na regeneraci sídlišť Dukla a Višňovka. Kolik času jsem tomu věnoval, to by žádný úředník nebo politik působící na radnici neudělal.“ Obvodní zastupitelé a úředníci jsou prý také mnohem blíž svým občanům než primátor a „jeho lidé“.

Jako příklad zbytečné byrokracie v obvodech uvádějí zástupci magistrátu především obvodní stavební úřady. Vadí nejen primátorovi, ale i šéfovi sociálně demokratických zastupitelů Jindřichu Tauberovi: „Občané musí nejprve na obvod a pak na velkou radnici, což jim situaci spíše komplikuje, než aby jim to život ulehčovalo.“

Starosta Tichý uzavírá polemiku jasně: „Obvody dělají spoustu práce, o které mnozí nemají ani tušení.“

Zdroje[editovat]

  • DVOŘÁK, Tomáš. 'Městské obvody jsou luxus,' říká primátor i náměstkyně. Pardubický deník - Moje Pardubicko [online]. 2010-05-18 [cit. 2010-05-19]. Dostupné z: [1].
  • DVOŘÁK, Tomáš. Městské obvody: co s nimi dál?. Pardubický deník - Moje Pardubicko [online]. 2010-05-19 [cit. 2010-05-19]. Dostupné z: [2].