Přeskočit na obsah

Plánovaná ropná plošina může ohrozit vzácné plejtvákovce

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Plejtvákovec šedý

Světový fond na ochranu přírody vydal varování před plánem vybudovat velkou ropnou plošinu u ruského ostrova Sachalin. Místo je ale významné jako areál pro obživu populace plejtvákovce šedého.

Už nyní těžba nerostných surovin u Sachalinu ohružuje stávající populaci asi 130 jedinců plejtvákovce. V případě, že by v oblasti při těžbě došlo k úniku ropy, bylo by to pro ně zničující. Ohrozit je ale může třeba vyšší pohyb lodí a s tím spojené nebezpečí kolizí. Navíc má nová plošina stát přímo v místě, kde samice učí mláďata, jak se krmit.

„V oblasti se nachází už jen kolem 30 samic v plodném věku. Populace je již nyní na pokraji zániku,“ řekl Alexej Knižnikov. „Ztráta jen několika dalších plodných samic by znamenala konec populace.“ , Knižnikov se v organizaci WWF-Rusko věnuje zkoumání vlivu ropného těžebního průmyslu na životní prostředí.

Mezinárodní svaz ochrany přírody eviduje odděleně plejtvákovce žijící v Tichém oceánu na jeho východě a na západě právě u Sachalinu. Obě populace jsou oddělené i reálně, jak dokazují výsledky zkoumání jejich genotypu.

Plošinu chce postavit investiční společnost Sakhalin Energy. „Jsme zaskočeni oznámením společnosti Sakhalin Energy, že se chystá vybudovat svou třetí plošinu v oblasti,“ řekla manažerka druhového programu WWF Wendy Elliottová, podle které sama společnost v minulosti tvrdila, že vybudování menšího počtu plošin bude výhodnější i ekonomicky.

Zdroje[editovat]

  • Oil giant plans new platform near feeding ground of critically endangered whale. WWF [online]. 2011-01-17 [cit. 2012-07-07]. Dostupné z: [1]. (anglicky)