Přeskočit na obsah

Pluto není planeta, rozhodli astronomové

Z Wikizpráv

Čtvrtek 24. srpna 2006

Pluto a jeho měsíce Charon, Nix a Hydra na snímku Hubblova vesmírného dalekohledu

Pluto už nepatří mezi planety. Dnes o tom rozhodli astronomové na 26. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze.

Rozhodnutí přišlo po mnohaletém úsilí astronomů nalézt vyhovující definici planety. Nyní se tedy za plnohodnotnou planetu sluneční soustavy považuje těleso, které obíhá kolem Slunce, má dostatečnou hmotnost na to, aby ho vlastní gravitace zformovala do přibližně kulatého tvaru, a současně je dominantním tělesem v okolí své vlastní oběžné dráhy.

Nová definice Pluto diskvalifikuje svou třetí podmínkou. Jeho dominanci totiž narušuje především jeho vlastní měsíc Charon, který dosahuje přibližně poloviny velikosti Pluta. Rovněž jeho dráha sluneční soustavou není zdaleka tolik vyčištěná od jiných menších těles, jako jsou dráhy zbývajících osmi planet.

Americký astronom Michael Brown na rozhodnutí zareagoval velmi užasle. „Pluto je mrtev,“ sdělil novinářům v prvních okamžicích po hlasování. Prozatím tak současně padla možnost, že by se Brown zapsal do historie jako objevitel planety. O možnost zařazení do exkluzivního klubu těles sluneční soustavy totiž přišlo i jím nedávno nalezené těleso 2003 UB313, které se dokonce zdá o něco větší než Pluto.

Mezinárodní astronomická Unie také zavedla novou kategorii těles, tzv. trpasličí planety. Michael Brown odhaduje, že kromě Pluta a UB313 by tam mohlo být zařazeno více než 40 dalších těles, přičemž stovky jich ještě zůstávají neobjeveny.

Nová definice, která znamenala vyřazení Pluta, byla přijata až v samém závěru kongresu. Zpočátku přitom situace pro Pluto nevypadala nijak zle, v původním návrhu totiž podmínka dominance v okolí oběžné dráhy nebyla. To by však znamenalo, že kromě Pluta a UB313 by se planetami staly také Ceres, Plutův měsíc Charon a možná i desítky dalších těles.

Owen Gingerich z Harvardovy university zase navrhoval, aby klasické planety a trpasličí planety byly považovány za podkategorie planety. Pluto by tak byl zařazen mezi trpasličí planety, ale stále by zůstával planetou. Gingerich to zdůvodňoval především kulturní a historickou rolí Pluta. Jeho návrh však byl rovněž zamítnut.

Astronomové také původně zamýšleli, že nová definice bude aplikovatelná na všechny planety ve vesmíru. Tento záměr však nakonec opustili, neboť usoudili, že pro takto široce pojatou definici zatím nepanuje dostatečná shoda. Definice tedy platí pouze pro tělesa sluneční soustavy.

Astronomický kongres začal v Praze 14. srpna a skončí zítra.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • INMAN, Mason. Pluto Not a Planet, Astronomers Rule. National Geographic [online]. 2006-08-24 [cit. 2012-01-22]. Dostupné z: [1]. (anglicky)

Externí odkazy[editovat]