Přeskočit na obsah

Plzeňský festival šokuje, politikům dochází trpělivost

Z Wikizpráv
Pohled k oltáři v chrámu sv. Bartoloměje v Plzni, kde se konala čtvrteční kontroverzní performance

Pátek

Festival Anonymous Performance nenechává lidi chladnými. Jedna performance za druhou šokuje plzeňské občany a vede k nejrůznějším reakcím a vyvolaným oficiálním zákrokům. Trpělivost nad mladými umělci už pomalu začíná docházet i zástupcům vedení města.

V úterý kolemjdoucí přivolali policii k umělci, který se přímo před vchodem do chrámu sv. Bartoloměje bodl do ruky a nechal stékat svou krev do misky. Performance přerušili strážníci. Organizátor festivalu Michal Krýsl byl s tím, že vystoupení Tima Bromage vyvolalo pozdvižení, spokojen. „Nedokážu vám říci, co mělo přesně jeho vystoupení znamenat a jak mělo skončit. Nikdy dopředu neznám záměry performerů,“ řekl.

Čtvrtek pak vzbudil pobouření u věřících. Milan Kohout svou performance provedl přímo před oltářem stejné katedrály, před jakou vystoupil Bromage. Svlékl se do půl těla a nechal se osahávat několika studentkami. Podle svých slov chtěl v Americe žijící umělec upozornit na problém sexuálního zneužívání katolickými duchovními.

Na vystoupení ostře reagoval plzeňský biskup František Radkovský: „Jsem pobouřen chováním aktérů festivalu Anymous Performance. Ačkoliv přišli jako návštěvníci katedrály na údajnou exkurzi, chovali se zde naprosto nepřípustným způsobem, který je v hrubém rozporu s charakterem katedrálních prostor.“ Radkovský je prý připraven diskutovat s jakýmikoli kritiky sexuálních skandálů v církvi, ale odmítá podobně konfrontační způsoby.

Kohouta se naopak zastal ředitel městské galerie Václav Malina. Podle něho jsou Kohotouvy performance „vždycky namířené proti nějakému společenskému jevu. Myslím si, že tohle vystoupení má smysl a z tohoto hlediska se mi zdá aktuální a dobré.“

Město vyzvalo k ukončení festivalu, na který přispívá[editovat]

Plzeň přispívá na uskutečnění festivalu svým grantem, při jehož schvalování neví, jaké performance budou umělci předvádět. „Cílem akce je nastolit jinou realitu ve veřejném prostoru formou vizualizací, satiry a nejrůznějších intervencí,“ tvrdí o festivalu Krýsl. V Plzni se koná už po jedenácté.

Ještě v průběhu týdne se mladých umělců zastávala i náměstkyně primátora Marcela Krejsová, podle níž by nebylo vhodné umění cenzurovat. Po posledních událostech ale vyzvala k předčasnému ukončení akce.

Podporu festivalu kritizoval i Radkovský: „Mrzí mě, že tento typ „kultury“ dostal finanční a tím i morální podporu Statutárního města Plzeň i Plzeňského kraje a byl tak spolufinancován z peněz všech daňových poplatníků.“

Zdroje[editovat]

  • Krvavá show v Plzni: umělec šokoval policii i záchranáře. TV Nova Red News [online]. 2010-05-19 [cit. 2010-05-21]. Dostupné z: [1].
  • VAINDL, Ladislav. Umělec se nechal osahávat v plzeňském kostele. Plzeňský deník - Moje Plzeňsko [online]. 2010-05-20, rev. 2010-05-21 [cit. 2010-05-21]. Dostupné z: [2].