Přeskočit na obsah

Počet obětí zemětřesení v Indonésii roste, zasaženy velké oblasti

Z Wikizpráv
Auto vyzdvižené vlnou tsunami na plot ve městě Čennaí

Pondělí 27. prosince 2004

Již na 18 tisíc narostl odhadovaný počet obětí zemětřesení u indonéské provincie Aceh a vlny tsunami, kterou otřesy vyvolaly. Zasažené jsou rozsáhlé oblasti na pobřeží Indického oceánu, v Thajsku, Srí Lance, Indii, Malajsii, na Maledivách a jinde. Devět mrtvých je dokonce hlášeno po příchodu vlny tsunami na pobřeží afrického státu Somálsko, téměř pět tisíc kilometrů daleko od epicentra zemětřesení.

Tisíce dalších lidí jsou nezvěstní, některé oblasti včetně samotného Acehu, separatistické provincie ovládané islamisty, jsou zcela nedostupné a počet obětí i stupeň škod se tam dá jen odhadovat, prozatím na 4500 mrtvých. Podobně jsou na tom souostroví Maledivy nebo Nikobary. Zatím nejvíc obětí hlásí Srí Lanka, zhruba 6000. V Indii byl zasažen stát Tamilnád s hlavním městem Čennaí.

Seismologové zvýšili hodnocení síly zemětřesení na devět stupňů Richterovy škály.

Švédský host thajského hotelu v Phúketu Boree Carlsson popsal, jak do haly hotelu vnesla voda automobil a obrátila ho vzhůru nohama. „Nemohl jsem věřit svým očím,“ řekl. Na pláži Marina Beach v Čennaí svědci popisovali, že voda přišla bez varování. Podél pobřeží Indie, Srí Lanky i Thajska byly celé vesnice zcela zničené.

Významní státníci vyjádřili své soustrasti postiženým zemím.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • WALDMAN, Amy. Thousands Die as Quake-Spawned Waves Crash Onto Coastlines Across Southern Asia. New York Times [online].  [cit. 2012-04-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)