Po 20 letech od rozdělení si Češi a Slováci přestávají rozumět

Z Wikizpráv

Neděle

Internetový kurz slovenštiny Slovake.eu

Právě před 20 lety dohodli v zahradě brněnské vily Tugendhat Václav Klaus a Vladimír Mečiar podmínky rozdělení Československa na dva samostatné státy. Těsně před půlnocí 26. srpna 1992 oznámili předsedové vlád na tiskové konferenci, že k zániku společného státu dojde k 1. lednu 1993. Mnoha Čechům dnes už kontakt se slovenštinou chybí, což začíná především u mladší generace vést k problémům s porozuměním.

Zatímco na Slovensku dnes podle sčítání lidu žije přibližně 30 tisíc Čechů, ke slovenské národnosti se v České republice loni přihlásilo téměř 150 tisíc lidí. Několik tisíc Slováků např. také studuje na Masarykově univerzitě v Brně, kde na některých fakultách jejich podíl tvoří až 40 procent. Díky smlouvě mezi ministerstvy školství platí pro studium Čechů a Slováků v obou zemích rovné podmínky, včetně možnosti používat slovenštinu na českých školách.

Proto se autoři bezplatných webových stránek pro studium slovenštiny Slovake.eu z občanského sdružení Edukácia@Internet rozhodli na tento problém upozornit a ve spolupráci s Centrem jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity vytvořili první internetový kurz slovenštiny pro Čechy. „Do projektu jsme se zapojili mimo jiné i proto, že jsou to právě naši studenti a pedagogové, kteří přicházejí se slovenštinou denně do styku,“ vysvětlil Marek Blahuš z Masarykovy univerzity.

Stránky v současnosti nabízejí minikurz s nejčastějšími výrazy pro návštěvníky Slovenska, dva obsáhlé kurzy úrovní A1 a A2, gramatiku a didaktické hry zaměřené na procvičování slovní zásoby. Nechybí slovníky a zajímavé texty o Slovensku a slovenštině. Čeština je už osmým jazykem, jehož prostřednictvím je možné slovenštinu studovat; dalšími jsou němčina, angličtina, esperanto, francouzština, litevština, polština a slovenština. Autoři navíc zvažují vytvořit v budoucnu podobný kurz i pro zahraniční zájemce o studium češtiny.

Brněnská vila Tugendhat, místo jednání o rozdělení Československa

Srpnové dohodě před 20 lety předcházely parlamentní volby, jejichž vítězové ODS a HZDS měli o dalším směřování Československa odlišné představy. Poté, co slovenští poslanci odmítli 3. července potvrdit Václava Havla ve funkci prezidenta a Slovenská národní rada 17. července přijala Deklaraci o svrchovanosti Slovenské republiky, oznámil Havel svou abdikaci a do průběhu rozhovorů dále nezasahoval. Předsedové vítězných stran Klaus a Mečiar se poprvé setkali v Brně 8. července a již tehdy se na rozdělení federace dohodli ústně. Po vyjasnění podmínek byla po šestém kole rozhovorů dohoda podepsána právě 26. srpna 1992.

Zdroje[editovat]

  • SMATANA, Ľubomír. Před 20 lety Klaus s Mečiarem dohodli rozdělení Československa. Zprávy.rozhlas.cz [online]. 2012-08-26 [cit. 2012-08-26]. Dostupné z: [1].
  • ŠMELOVÁ, Ivana. První internetový kurz slovenštiny pro Čechy je na světě. Česká televize [online]. 2012-08-24, rev. 2012-08-24 [cit. 2012-08-26]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]