Podle analytiků Eritrea nepodporuje al-Šabáb

Z Wikizpráv

Čtvrtek Mezinárodní krizová skupina se zabývala údajnými propojeními al-Šabábu s Eritreou na základě žádosti amerického zákonodárce, který požadoval označit zemi za podporovatele terorismu, a toto obvinění odmítla.

V dopise zaslaném v úterý se Ed Royce, člen americké Sněmovny reprezentantů z Kalifornie za republikánskou stranu, obrátil na ministryni zahraničí Hillary Clintonovou s doporučením, ať zařadí Eritreu na státní Seznam států podporujících terorismus.

Dopis byl zaslán poté, co 11. července došlo k teroristickému útoku v ugandské Kampale, kde zahynulo nejméně 76 lidí včetně jednoho Američana. K útoku se přihlásila somálská islámská skupina al-Šabáb.

Ta je volně propojena s al-Kájdou a vysvětlila, že útok považuje za pomstu za to, že ugandské mírové jednotky v Somálsku pomáhají tamní současné vládě podporované Organizací spojených národů.

Podle E.J. Hogendoorna, ředitele Mezinárodní krizové skupiny v Nairobi, sice Eritrea prokazatelně podporovala některé somálské vzbouřence ve snaze poškodit Etiopii, ale nejednalo se o podporu skupiny al-Šabáb, ale o podporu somálské Islámské strany, o které není známo, že by se dopouštěla terorismu vůči okolním státům.

Na americkém seznamu států podporujících terorismus jsou nyní Kuba, Írán, Súdán a Sýrie, jež jsou vystaveny různým sankcím, zejména ekonomickým a diplomatickým.

Zdroje[editovat]