Přeskočit na obsah

Podmínky pro podnikání v Česku jsou 6. nejhorší v EU

Z Wikizpráv

Pondělí

V Indexu prosperity a finančního zdraví se Česko posunulo o dvě příčky níže na 22.[1] místo v rámci EU. Důvodem jsou ceny energií, zvýšení daní a podprůměrná kapitalizace pražské burzy.

Co se týká ceny energií, podle analytika Milana Maříka z Evropy v datech, mají firmy v Česku 13. nejdražší elektřinu v EU. Daň z příjmů právnických osob se v roce 2024 zvýšila z 19 % na 21 %.

Jako nejlepší podnikatelské prostředí hodnotí Index prosperity a finančního zdraví Finsko. Tržní kapitalizace finské burzy dosahuje 96 % HDP, zatímco pražské pouze 17 % HDP, osmý nejnižší podíl v EU. Firmy v Česku se kvůli musejí spoléhat na více rizikové dluhové financování nebo se částečně či zcela vzdát kontroly nad firmou.[1]

Čechy také od zakládání podnikání odrazuje riziko neúspěchu. K nízké motivaci k podnikání přispívá také nízká nezaměstnanost.[1]

Zdroje

[editovat]
  1. 1,0 1,1 1,2 KATZ, Ondřej. Podnikat v Česku je těžké. Brzdou je nízká nezaměstnanost i růst cen elektřiny. Seznam zprávy [online]. 2025-01-06 [cit. 2025-01-06]. Dostupné z: [1].