Přeskočit na obsah

Policie vtrhla na ústecké gymnázium, zabavila údajně nelegální nahrávky

Z Wikizpráv

Středa

Znak Policie ČR

Policie České republiky vtrhla večer do budovy Gymnázia dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem. V kabinetech učitelů cizích jazyků hledala kazety a CD, zabavila jich několik set. Dle vyjádření policie se jednalo o nelegálně pořízené kopie.

Podnětem k razii bylo anonymní udání. Zabavená média byla odeslána na expertizu. Pokud se potvrdí, že se skutečně jedná o padělky, hrozí dle policie učitelům, kteří CD a kazety namnožili, až dva roky za mřížemi a peněžitý trest.

Michal Šidák, ředitel gymnázia, odmítl, že by jeho zaměstnanci porušovali zákon. Samotní pedagogové pod podmínkou anonymity potvrdili, že nahrávky skutečně kopírovali. Odmítli však, že by prováděli pirátské šíření. Dle nich si každý pořídil jednu kopii pro své účely, což je dle autorského zákona přípustné. Kopírování originálních CD potvrdily i jiné školy, např. základní škola v Terezíně.

Petra Žikovská, ředitelka české federace hudebního průmyslu, prohlásila, že pro školy platí výjimky a vedení může nechat namnožit jedno CD třeba pro tři učitele. Dle ní není zákon úplně jednoznačný v tom, kolik kopií pro výuku pak může škola pořídit.

Zdroje

[editovat]
  • JANOUŠEK, Artur; SOUKAL, Petr. Kriminalisté zabavili na ústeckém gymnáziu stovku údajně nelegálních CD. iDNES.cz [online]. 2008-09-27 [cit. 2008-09-27]. Dostupné z: [1].