Policie zabavila exponáty galerie, prý hanobí státní vlajku

Z Wikizpráv

Pondělí

Úřední záznam o zabavení vlajek

V neděli 27. února v odpoledních hodinách Policie ČR zabavila část exponátů pražské galerie Art Space. Jednalo se o 3 ze 7 česko-romských vlajek slovenského výtvarníka Tomáše Rafy, které údajně porušovaly pravidla pro používání státní vlajky ČR. Autor chtěl dílem upozornit na sílící xenofobní nálady české společnosti a připomenout, že Romové jsou v České republice doma.

Výstava navazovala na projekt „Výběrové řízení na česko-romskou vlajku“ prezentovaný od června do září 2013 v pražské galerii Artwall, který je součástí časosběrného projektu Nový nacionalismus v srdci Evropy, za nějž autor získal v roce 2011 slovenskou prestižní Cenu Oskára Čepana.

Kvůli projektu podali převážně stoupenci extremistické strany DSSS na Tomáše Rafu několik trestních oznámení kvůli hanobení státního symbolu. Úřad městské části Praha 7 ho shledal vinným na základě oznámení Antonína Friedricha, dřívějšího člena DSSS, a uložil mu pokutu. Rafa se proti rozhodnutí odvolal a při výslechu na úřadě uvedl, že byly vlajky během výstavy v galerii Artwall několikrát poničeny, například také hákovým křížem, k němuž se přihlásila ultrapravicová strana. Úřad se tím nezabýval s odůvodněním, že to není předmětem řízení, a potvrdil autorovi pokutu. Ten proti ní nyní podává další odvolání.

Pokutu pro autora kritizoval na Facebooku Ondřej Liška.

Podle úřadu je porušení zákona o státních symbolech[1] přestupkem bez ohledu na závažnost. Umělcův právní zástupce Jan Rovenský na základě toho podal oznámení na samotný Úřad městské části kvůli špatnému vyvěšení vlajky na budově úřadu. „Nikoho asi nepřekvapí, že na autora propagujícího rasovou snášenlivost útočí Vandasovi přívrženci. Tragikomické je, že úředníci z Prahy 7 i Policie ČR jim v šikanování Tomáše Rafy ochotně pomáhají, přičemž sami přitom flagrantně porušují zákon, který mají chránit. Vrcholem pak bylo poskytnutí osobních údajů Tomáše Rafy krajně pravicovým aktivistům, které úředníci z Prahy 7 umožnili,“ okomentoval situaci pro romea.cz.

„Je obzvlášť zarážející, že výrok o mé vině padl už podruhé. Z mé strany přitom chybí jakýkoliv úmysl zneužít či zneuctít vlajku. Je absurdní, že policie 25 let po revoluci bez vědomí autora konfiskuje díla z prostor galerie. Vypovídal jsem na policii v Holešovicích, komunikaci se nevyhýbám, zodpovědní na mě mají kontakt. Nikdo se se mnou neskontaktoval. Tento postup už hraničí s represí,“ okomentoval situaci autor serveru romea.cz. Již dříve pro server aktualne.cz prohlásil: „Důvodem, proč jsem si vybral právě vlajku, je ostatně i to, že nacionalistické skupiny zneužívají na svých demonstracích státní vlajku.“

Zdroje[editovat]

  1. Zákon o užívání státních symbolů ČR
  • RYŠAVÝ, Zdeněk. Policie zabavila část česko-romských vlajek, které byly vystaveny v galerii Art Space. romea.cz [online]. 2014-03-03 [cit. 2014-03-04]. Dostupné z: [1]. ISSN 1804-9117.
  • -BJA-. Chtěl bojovat proti rasismu, ale dostal od radnice pokutu. Týden.cz [online]. 2013-12-31 [cit. 2014-03-04]. Dostupné z: [2].
  • FROUZOVÁ, Kateřina. Za umění padla pokuta. Počmáraná vlajka však úředníkům nevadí. iDNES.cz [online]. 2014-01-04 [cit. 2014-03-04]. Dostupné z: [3].
  • LIŠKA, Ondřej. Vyjádření Ondřeje Lišky na Facebooku [online]. Facebook, 2014-03-03, [cit. 2014-03-04]. Dostupné online. (česky)
  • redakce. Náckové, Romové, zdi a policajti objektivem Tomáše Rafy. Aktuálně.cz [online]. 2013-07-16 [cit. 2014-03-04]. Dostupné z: [4].