Politici v USA vytáhli těžké zbraně a mluví o odvolání prezidenta Obamy

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Senátor Ted Yoho, jeden z prvních, kdo teď začal mluvit o impeachmentu

Impeachment, tedy proces odvolání amerického prezidenta, se dostal v posledních dnech na přetřes ve Spojených státech amerických. Za vším jsou spory o různé zákony, zejména pak o návrhu reformy imigračního práva a o nových v změnách systému zdravotního pojištění, tzv. Obamacare. Republikánský zákonodárce Ted Yoho prohlásil na tiskové konferenci, že strana by měla pohrozit Obamovi, že bude terčem impeachmentu, pokud jeho administrativa nepřijme návrhy republikánů na posílení bezpečnosti hranic. Ani Yoho nebyl v tomto směru první a reálnost, nereálnost či surreálnost možného impeachmentu se stala tématem politických debat těchto dní.

Republikáni ostře obvinili demokraty, že toto téma záměrně živí, nebo přímo vytvářejí. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner napadl demokraty, že chtějí vystrašit své voliče, aby ti přišli k letošním volbám. Jeho spolustraník Steve Scalise dokonce řekl: „Tohle může být první Bílý dům v historii, který začíná mluvit o impeachmentu vlastního prezidenta.“

Komentátorka New York Magazine Annie Lowreyová si nicméně všimla, že vše ve skutečnosti začalo u vystoupení republikánských politiků, počínaje Sarah Palinovou, která o tomto kroku mluvila kvůli údajně „imperiálnímu“ stylu Obamovy politiky. Brzy ale převzali rétoriku i demokraté a někteří hrozbu impeachmentu dokonce vložili do dopisů, ve kterých žádají o finanční podporu strany.

Sám Yoho se později nechtěl v rozhovoru pro Washington Post nijak vyjádřit k tomu, proč by měl být podle něj Obama odvolán a otázky reportéra odrážel sám vlastními otázkami.

Zdroje[editovat]

  • LOWREY, Annie. Impeachment Mania Is Sweeping Both Parties. New York Magazine : Daily Intelligencer [online]. 2014-07-29 [cit. 2014-07-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • KAPLAN, Rebecca. John Boehner: Obama impeachment talk a Democratic scam. CBS News [online]. 2014-07-02 [cit. 2014-07-29]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • WEIGEL, David. Who Said Impeachment?. Slate [online]. 2014-07-29 [cit. 2014-07-29]. Dostupné z: [3]. (anglicky)