Polsko chce vybudovat na Baltu kanál, aby se vyhnulo Rusku

Z Wikizpráv

Úterý

Situace na mapě – polské lodě musí proplouvat ruským Baltijským průlivem u Baltijsku, nový kanál má být poblíž Piasků.

Polská vláda vybuduje na severovýchodě Polska nový plavební kanál přes Viselskou kosu pro přístav v Elbínku (polsky Elbląg), aby už lodě nemusely plout přes ruské výsostné vody. Cesta se navíc podstatně zkrátí.

Myšlenka na kanál mezi Viselským zálivem a Baltským mořem je stará a už mnohokrát v minulosti opakovaná. Jako první s ní přišel po skončení druhé světové války architekt Eugeniusz Kwiatkowski, potom byla velmi aktuální po roce 1989. Naposledy ho v roce 2007 hodlala vybudovat vláda tehdejšího premiéra Jarosława Kaczyńského a nyní znovu vláda Donalda Tuska.

Kanál vyjde na přibližně 880 milionů zlotých (5,9 miliardy korun) a staronový záměr se obnovil tentokrát kvůli napjaté situaci mezi Ruskem a Evropskou unií. Primátor Elbínku Jerzy Wilk se obává, že geopolitická situace může ohrozit fungování elbínského přístavu. Upozorňuje přitom na zkušenost, kdy ruská vláda znemožnila v roce 2004 po vstupu Polska do Evropské unie na pět let průplav polským lodím a úplně tak přístav paralyzovala. Přístav byl přitom krátce předtím modernizován za téměř 200 milionů korun.

Když přístav v roce 2009 obnovil svůj přerušený provoz, nepřekládalo se zde nic. Každoročně ale jeho výkon od té doby stoupá o 60 procent až na 500 tisíc tun, kterých dosáhne v roce 2014. Po vytvoření kanálu by mohl přístav překládat podle předpokladu 3,5 milionů tun zboží ročně.

Současný premiér stavbu nejprve odmítal[editovat]

Ještě před rokem Donald Tusk stavbu kanálu odmítal, protože by nemusela být rentabilní a mohla by ohrozit vzácné přírodní podmínky Viselské kosy. Podle portálu Onet.pl změnil názor především pod vlivem ukrajinské krize a ruského embarga na dovoz ovoce, zeleniny a potravin.

Podle Ministerstva infrastruktury a rozvoje byla výstavba kanálu začleněna do seznamu legislativní práce vlády. Investici Polsko zaplatí výhradně ze svého rozpočtu. Stavba by měla započít roku 2015 a skončit roku 2022.

Zdroje[editovat]

  • MINÁRIK, Pavol. Polsko plánuje nový kanál na Baltu, aby se vyhnulo Rusku. novinky.cz [online]. 2014-08-12 [cit. 2014-08-12]. Dostupné z: [1].
  • PALATA, Luboš. Poláci chtějí kvůli obavám z Rusů nový průplav do přístavu Elblag. iDNES.cz [online]. 2014-03-25 [cit. 2014-08-12]. Dostupné z: [2].