Přeskočit na obsah

Porota hrála sudoku, soud musí po třech měsících začít znovu

Z Wikizpráv

Středa

Příklad logické hry sudoku

Už tři měsíce trval soud, který v Sydney vedli s dvěma obviněnými z výroby a šíření omamných látek, a stál milion australských dolarů. Soudce Peter Zahras se přesto rozhodl soud přerušit a rozpustit porotu, když vyšlo najevo, že několik jejích členů místo sledování výpovědí svědků řešilo populární logickou hru sudoku.

Mluvčí poroty připustil, že někteří porotci věnovali hře více než polovinu času stráveného u soudu. „Ano, pomáhá nám to udržovat pozornost. Některé důkazy jsou už celkem objasněné a mám pocit, že je to obtížné celou dobu držet pozornost. A toto mne tolik od projednávání tolik nerozptyluje,“ odpověděl na otázku soudce. Před porotce už vystoupilo více než 100 svědků.

Toho, že se porotci nevěnují případu, si všimla obhájkyně jednoho z obviněných a označila to za překážku toho, aby se jejímu mandantovi dostalo spravedlivého slyšení. Nezodpovědné jednání porotců odsoudil i vrchní státní zástupce státu Nový Jižní Wales John Hatzistergos.

O vyšetřování případu před soudem hovořila dvacítka policistů, kteří měli dokázat, že se obvinění provinili nedovolenou výrobou amfetaminu, jeden z nich i jeho držením a nedovoleným ozbrojováním. Obě strany sporu měly do konce týdne vystoupit se závěrečnými řečmi. Odvolaní porotci nemohou být za své jednání nijak potrestáni, jejich nástupci převezmou svou roli na začátku nového procesu do několika týdnů.

Zdroje[editovat]

  • Drug trial abandoned after jurors play Sudoku. ABC News [online]. 2008-06-11, rev. 2008-06-11 [cit. 2008-06-10]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • KNOX, Malcolm. The game's up: jurors playing Sudoku abort trial. The Sydney Morning Herald [online]. 2008-06-11 [cit. 2008-06-11]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Sudoku-playing jurors force drug trial to be aborted. Herald Sun [online]. 2008-06-11 [cit. 2008-06-11]. Dostupné z: [3]. (anglicky)