Přeskočit na obsah

Porsche může převzít Volkswagen i se škodovkou

Z Wikizpráv

Středa

Příkladem spolupráce zatím ještě oddělených koncernů Porsche a Volkswagen byl například vůz Porsche Cayenne/Volkswagen Touareg

Německá automobilka Porsche dostala od Evropské komise svolení k tomu, aby pokračovala ve svých krocích směřujících k ovládnutí koncernu Volkswagen. Do něho patří i mladoboleslavská automobilka Škoda.

Podle komise nebude fúze znamenat ohrožení svobodného trhu, protože na něm zůstanou ve všech segmentech silní konkurenti. Spojením společností vznikne producent veškerého spektra automobilů od sportovních vozů, přes malé a luxusní osobní automobily až po nákladní auta.

Porsche zvýšilo nedávno svůj podíl ve Volkswagenu z 30 na 35 % a tím se stalo největším vlastníkem. V průběhu roku má navíc pod smlouvou zajištěn nákup dalších akcií a zvýšení podílu na více než 50 %.

Překážkou převzetí byl v minulosti zvláštní německý zákon, který zakazoval převzetí společnosti tak, aby rozhodovací pravomoc zůstala v rukách dolnosaské zemské vlády. Zákon ale musel být zrušen kvůli svému nesouladu s evropským právem. Role Dolního Saska, které zůstává druhým nejvýznamnějším vlastníkem ve Volkswagenu, je nyní nejasná.

Akcie Volkswagenu díky pozitivním zprávám o plánovaném obchodu od počátku července stouply o více než 15 procent.

Zdroje

[editovat]
  • Grünes Licht für VW-Übernahme durch Porsche. Deutsche Welle [online]. 2008-07-23 [cit. 2008-07-23]. Dostupné z: [1]. (německy)
  • Einfluss bei Volkswagen : Freie Fahrt für Porsche. Süddeutsche Zeitung [online]. 2008-07-23 [cit. 2008-07-23]. Dostupné z: [2]. (německy)