Přeskočit na obsah

Portmanová září v Černé labuti plné stereotypů

Z Wikizpráv

Neděle

Natalie Portmanová na premiéře filmu Black Swan

Zatímco filmoví kritici ocenili nový film Darrena Aronofského z baletního prostředí Černá labuť (Black Swan), samotným profesionálním tanečníkům se tolik nelíbí. Vadí jim, že obsahuje příliš mnoho stereotypů, které se tanečníci sami v posledních desetiletích ve společnosti snažili ze sebe setřást.

Aranofsky se podle kritiků pohybuje mezi výrazem Alfreda Hitchcocka a Romana Polanského.

Hlavní roli tanečnice Niny ve filmu ztvárnila Natalie Portmanová, která strhla pozornost kritiků. Hraním bez zábran se stala velkou favoritkou na zisk Oscara za nejlepší ženský herecký výkon.

Tanečnici kanadského souboru Ballet BC Racheal Princeovou zaskočilo, že hlavní postavu pronásleduje tolik potíží: „Je anorektička, bulimička, je posedlá tancem a má další potíže. Jsem si jistá, že každý tanečník se tu a tam potýká s menšími problémy, ale aby jedna dívka bojovala se všemi najednou, to prostě vypadá hloupě.“

Spoustu stereotypů ve filmu viděla i první sólistka Královského winnipežského baletu Amanda Greenová. „Největší z nich je, že hlavní hrdinka celý film zvrací...“ Naopak spokojení byli tanečníci s výkonů svých kolegů, kteří zaskakovali jako dubléři za činoherce, ale také s tím, jak zvládli základy baletního umění sami herci v čele s Portmanovou.

Nakonec ale i tanečníci berou film na milost. „Myslím, že jsme ovlivnění tím, co známe, zkušenostmi z toho, jak to v tanečním souboru vypadá. To nám zastiňuje pohled. Když si to odmyslím, tak má film strhující momenty, napínavé i vyvolávající strach,“ uzavírá sborista Královského winnipežského baletu Eric Nipp.

Film popisuje nastudování baletu Labutí jezero, který klade na baletní hvězdu souboru velké nároky z toho důvodu, že hlavní dvě role – bílé labutě Odetty, která je kladnou postavou, a jejího protikladu černé labutě Odile – obvykle ztvárňuje jediná tanečnice. Filmová Nina se pokouší překonat propast mezi svou čistotou, díky níž zvládá bez problémů part Odetty, a požadovanou hříšností a vášnivostí černé labutě, což ji ale dostává na samou hranici jejích fyzických, ale hlavně psychických možností.

Film měl světovou premiéru v září na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, do amerických kin se dostal 17. prosince. Má čtyři nominace na Zlatý glóbus.

Zdroje[editovat]

  • AHEARN, Victoria. Ballet dancers bothered by 'Black Swan' stereotypes. CTV News [online]. 2010-12-26 [cit. 2010-12-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • OFFEROSKY, Michael. Black Swan: Natalie Portman gives a brilliant performance in Aranofsky's latest. Examiner [online]. 2010-12-26 [cit. 2010-12-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)