Poslanci žalují Gorbačova za rozpad Sovětského svazu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Michail Gorbačov v roce 2013

Michail Gorbačov a další významné osobnosti z poslední doby sovětského režimu mají být postaveni před soud za údajné nezákonné a protiústavní kroky, které vedly k rozpadu Sovětského svazu. Žalobu navrhla skupina ruských poslanců, kteří poslali své žaloby státnímu zástupci Juriji Čajkovi. Osobami, které podaly návrh, byli poslanci Jednotného Ruska Jevgenij Fjodorov a Anton Romanov, komunisté Ivan Nikitčuk a Oleg Denisenko a liberální demokrat Michail Děgťarjev.

Jevgenij Fjodorov řekl: „Úplná a věrohodná právní analýza událostí roku 1991 je nevyhnutelná pro vyhodnocení dnešních mocenských nástrojů. Jen pochopení faktů o odstranění státních orgánů a padělání dokumentů referenda nám dá pochopit dnešní pozice páté kolony, a její technologie, která se, bohužel, změnila jen málo.“

Analýza událostí podle Fjodorova „dá podnět k národně osvobozeneckého hnutí na území bývalého SSSR, ukáže jeho vinu na zhroucení státu a postavení amerického špiona, v souladu s nímž vedl svoji tehdejší politiku." řekl Jevgenij Fjodorov, náměstek Dumy a předseda hospodářského výboru ruské Dumy.

„Úplná hloupost,“ komentoval celou věc Gorbačov. „Tyto výzvy odrážejí pouze přání některých poslanců…“ Vždy opakoval, že chtěl, aby Sovětský svaz zůstal pohromadě. Také poslední předseda Nejvyššího sovětu SSSR a Gorbačovův spolupracovník Ruslan Chasbulatov jmenoval jiné lidi vinné rozpadem Sovětského svazu: První prezidenty samostatného Ruska, Ukrajiny a Běloruska Borise Jelcina, Leonida Kravčuka a Stanislava Šuškeviče. „Rozhodnutí, kterým se nyní říká gorbačovovská, byla výsledkem kolektivního úsilí, dělaného otevřeně. Protikladně k tomu, co bylo schváleno 8. prosince 1991 v Bělověžském pralese. Jelcin, Kravčuk a Šuškevič se tam setkali skrytě a tajně, jako zločinci. Ve skutečnosti došlo v Bělovežském pralese ke zradě," řekl Chasbulatov.

Zdroje[editovat]

  • Горбачева требуют судить за развал СССР. Дни.ру [online]. 2014-04-10 [cit. 2014-04-10]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Развал СССР - дело рук Ельцина, Кравчука и Шушкевича, а не Горбачева: интервью с Русланом Хасбулатовым. Regnum [online]. 2014-04-10 [cit. 2014-04-10]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • Развал СССР - дело рук Ельцина, Кравчука и Шушкевича, а не Горбачева: интервью с Русланом Хасбулатовым. Vesti [online]. 2014-04-10 [cit. 2014-04-10]. Dostupné z: [3]. (rusky)