Poslanci odhlasovali zákaz pobytu za opakované přestupky

Z Wikizpráv

Středa

Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta a schválila tak novelu zákona o přestupcích. Schválený zákon umožňuje ukládat zákaz pobytu nebo činnosti na dobu až tří měsíců, pokud pachatel významně a úmyslně narušuje veřejný pořádek nebo byl v posledních dvanácti měsících uznán vinným za podobný přestupek.

Takovými přestupky může být např. podávání alkoholu mladistvým, drobné krádeže, prostituce, rušení nočního klidu nebo žebrání. Zákaz se nevztahuje na místo, ve kterém má pachatel trvalý pobyt.

Prezident Václav Klaus zákon nepodepsal a 19. června jej vrátil zpět sněmovně. Vytýkal mu především zjevný populismus, účelovost, nedomyšlenost, snadnou zneužitelnost a možnou protiústavnost. Připomíná také, že proti přijetí zákona se vyjádřila vláda, nesouhlasil s ním veřejný ochránce práv a odmítl jej i Senát. Ve svém vetu prezident upozornil i na trend řešit společenské problémy jejich kriminalizací namísto odstraňováním příčin a poukázal na fakt, že zákazem pobytu obec problém nevyřeší, jen jej přesune jinam.

Pro novelu hlasovalo 101 poslanců. Proti byl např. Stanislav Křeček (ČSSD) nebo Jiří Paroubek (NS-LEV 21).

Zdroje[editovat]

  • Schválený text tisku 431 Novela z. o přestupcích [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, [cit. 2012-12-19]. Dostupné online. (česky)
  • Sněmovní tisk 431/9, část č. 1/2 Stanovisko prezidenta k tisku 431/0 [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, 2012-06-19, [cit. 2012-12-19]. Dostupné online. (česky)