Poslanecká sněmovna zamítla žádost vlády o prodloužení nouzového stavu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Dokument o usnesení Vlády ČR o vyhlášení nouzového stavu ze dne 30. září 2020 (s platností od 5. října 2020), jehož platnost nyní Poslanecká sněmovna zrušila

Poslanecká sněmovna dnes jednala o šesté žádosti Vlády ČR o prodloužení nouzového stavu od jeho vyhlášení 5. října 2020 kvůli pandemii covidu-19. Oproti minulým žádostem si však vláda nedokázala sjednat dostatečnou podporu opozice a nouzový stav tak nebyl prodloužen a jeho platnost vyprší dne 14. února 2021.

Poslední prodloužení projednávané ve Sněmovně v lednu 2021 prošlo díky hlasům poslanců KSČM, kteří si tehdy stanovili podmínky v podobě otevření skiareálů a částečného otevření škol, což podle nich vláda nedodržela. To premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga odůvodnili náhlou a nečekanou změnou epidemiologické situace a odmítli jakýkoliv úmyslný podraz. Ve sněmovně vystoupili zástupci vlády, kteří poslancům předkládali argumenty pro prodloužení nouzového stavu, jako například nemožnost zavedení některých opatření, výrazné zhoršení situace a tím pádem přetížení nemocnic, ačkoliv dopředu žádná opoziční parlamentní strana neavizovala podporu. Slovo měli například premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný, ministr vnitra Jan Hamáček, ministryně financí Alena Schillerová, ministr školství Robert Plaga nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek, který přednesl projev, ve kterém se velmi rozhořčil proti názoru opozice o neprodloužení nouzového stavu. Vystoupili také zástupci opozičních stran, kteří naopak argumentovali proti prodloužení nouzového stavu. Kritizovali mimo jiné současný přístup, komunikaci a způsob fungování vlády a dopady současných opatření na ekonomiku a společnost a s tím spojenou klesající důvěru občanů ve vládu. Poslanec Dominik Feri ve svém projevu zmínil, že mu vadí, že se opozice nemůže aktivně vyjadřovat ohledně krizových opatření. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nebo předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová také kriticky zmínili, že v létě 2020, kdy byla poměrně příznivá epidemiologická situace, neúspěšně apelovali na vládu, aby provedla novely potřebných zákonů, jako například zákonu o ochraně veřejného zdraví nebo aby projednala a přijala předložené návrhy zákonů, jako například pandemický nebo kompenzační zákon, aby bylo možné podle nich lépe bojovat s pandemií i bez nouzového stavu. Během jednání bylo také ze strany opozice předloženo několik návrhů na doplňková usnesení, které se nejčastěji týkaly různých žádostí na vládu.

Jednání o nouzovém stavu bylo zahájeno přibližně ve 14:45 a ke hlasování došlo krátce před 22. hodinou večerní. V hlasování nebyl přijat ani vládní návrh na prodloužení do 16. března 2021, ani návrh poslance Stanislava Juránka (KDU-ČSL) na prodloužení do 28. února 2021. Ve hlasování naopak uspěly návrhy na doplňkové usnesení od KSČM, že „Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá ministra zdravotnictví, aby stanovil obecné podmínky pro opatření jednotlivých krajských hygienických stanic, k vyhlášení opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví“ a „Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá ministra obrany, aby projednal s náčelníkem Generálního štábu opatření, která může ve své velitelské pravomoci učinit ve prospěch setrvání příslušníků Armády České republiky ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče po dobu pandemického stavu“. Přijaty byly také některé body ze společných návrhů ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a to „Poslanecká sněmovna vyzývá Vládu České republiky, aby bezodkladně projednala návrh Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na postupné uvolňování škol k prezenční výuce při zajištění ochrany učitelů i žáků, a to jak formou neinvazivního testování žáků, tak i přednostního očkování učitelů“ a „Poslanecká sněmovna vyzývá Vládu České republiky, aby připravila program na záchranu drobných a středních podnikatelů formou odpuštění odvodů u živnostníků a odvodů sociálního pojištění pro malé firmy, obnovení programu Antivirus C“.

Po vypršení platnosti nouzového stavu dne 14. února 2021 přestanou platit některá opatření jako je zákaz vycházení, omezení volného pohybu osob, zavření obchodů a služeb, zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, zákaz shromažďování nebo zákaz vstupu na venkovní i vnitřní sportoviště. Platit také přestane současná podoba tabulky vládního protiepidemického systému PES a rovněž skončí dnes zavedené uzavření okresů Cheb, Sokolov a Trutnov. Některá současná opatření jako například povinnost nosit roušky, či omezení výuky na školách však mohou zůstat i nadále v platnosti a do určité míry bude v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví stále možné zavádět některá opatření. Určitá plošná omezení ale již nebude možné přijímat a vláda může předat část řízení hejtmanům jednotlivých krajů, kteří v kraji mohou vyhlásit tzv. stav nebezpečí, který lze se souhlasem vlády opakovaně prodlužovat a umožní tak vyhlašovat opatření hejtmanům, jako například omezení shromažďování nebo uzavření služeb. Podle opozičních poslanců jsou pravomoci vlády a hejtmanů i bez nouzového stavu dostatečné.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Robins7 (diskuse, příspěvky) podle vysílání ČT24, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • Sněmovna odmítla další prodloužení nouzového stavu, ten skončí s nedělí. ČT24 [online]. 2021-02-11, rev. 2021-02-11 [cit. 2021-02-12]. Dostupné z: [1].
  • Dejte nám ještě šanci. Babiš žádá alespoň o 14 dní nouzového stavu. Novinky.cz [online]. 2021-02-11 [cit. 2021-02-12]. Dostupné z: [2].
  • Pokud neprodloužíme nouzový stav, podle Hamáčka zdravotnictví zkolabuje. ‚Já bych do Srbska nejel,‘ řekl. iROZHLAS.cz [online]. 2021-02-11 [cit. 2021-02-12]. Dostupné z: [3].
  • Vláda bude s hejtmany řešit, jak dál. Ve hře je i nové vyhlášení nouzového stavu. iHned.cz [online]. 2021-02-12 [cit. 2021-02-12]. Dostupné z: [4].
  • PŘEHLEDNĚ: Která opatření mohou platit i bez nouzového stavu a která ne. Novinky.cz [online]. 2021-02-12 [cit. 2021-02-12]. Dostupné z: [5].

Externí odkazy[editovat]